Ogłoszone na świecie transakcje fuzji i przejęć w pierwszych sześciu miesiącach 2015 roku szacowane są na 2,28 bln dol. To największa wartość od rekordowej I połowy 2007 roku, gdy ogłoszono transakcje warte 2,59 bln dol.

Fala fuzji i przejęć (M&A), która zaczęła się rozpędzać w II połowie 2013 r., nie zwalnia. Dochodzi zarówno do megatransakcji (których wartość przekracza 10 mld dol.), jak i do setek mniejszych fuzji i przejęć, których wartość nie przekracza 1 mld dol. Od dwóch lat rośnie też średnia wartość ogłaszanych transakcji. W tym roku przekroczyła 250 mln dol. i – jak na razie – jest najwyższa w historii.

Z wyliczeń Dealogic – firmy specjalizującej się w zbieraniu i przetwarzaniu danych z rynków – wynika, że w I półroczu 2015 r. na świecie ogłoszono w sumie 31 megatransakcji o łącznej wartości blisko 880 mld dol. Oznacza to, że największe transakcje odpowiadały za blisko 39 proc. łącznej wartości rynku M&A. To poziom najwyższy od drugiej połowy 1999 roku, gdy odsetek ten wynosił 41 proc..

Zapowiedziane w I półroczu transakcje transgraniczne miały wartość blisko 760 mld dol. To najwięcej od II połowy 2007 roku (ogłoszona wtedy wartość takich transakcji sięgnęła niemal 795 ml dol.).

Mimo sprzyjających do tej pory warunków eksperci nie wykluczają, że nastroje się nagle pogorszą i rynek M&A zwolni. Na razie prognozują, że jest szansa, by ten rok okazał się rekordowy np. na rynku M&A firm zajmujących się ochroną zdrowia, a także spółek farmaceutycznych. W przypadku tej drugiej branży jest to w zasadzie pewne, bo transakcje ogłoszone w I połowie 2015 roku miały niemal taką wartość, jak w całym rekordowym 2014 roku (284 mld dol.).

Red. (źródło: forsal.pl)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ