W sierpniu do specjalistów ds. handlu i sprzedaży skierowano 12.996 ogłoszeń, co stanowi 37% procent wszystkich ogłoszeń opublikowanych w tym okresie na portalu Pracuj.pl. Najwięcej ofert pracodawcy kierują do sprzedawców w następujących obszarach: finanse/bankowość/ubezpieczenia, inżynieria/technika/produkcja oraz farmacja/medycyna.

Zapotrzebowanie na specjalistów ds. handlu i sprzedaży wzrosło w sierpniu br. o 14% w porównaniu do analogicznego okresu ub.r. Najwięcej pracy, dla ekspertów ds. handlu i sprzedaży, było w województwach: mazowieckim, dolnośląskim, śląskim, wielkopolskim i małopolskim.

Jak wynika z analiz ogłoszeń opublikowanych na portalu Pracuj.pl, pracodawcy oczekują od kandydatów do pracy w sprzedaży umiejętności obsługi MS Office oraz posiadania prawa jazdy kategorii B. Sprzedawcy w zakresie obowiązków mają nie tylko utrzymywanie długotrwałych relacji biznesowych z obecnymi klientami i sprzedaż, ale też aktywne pozyskiwanie nowych klientów, ciągłe doskonalenie wiedzy produktowej i sprzedażowej, a także kształtowanie pozytywnego wizerunku firmy.

Dodatkowe wymagania, oprócz wymienionych, stawiane są przed sprzedawcami na stanowiskach kierowniczych. Od menedżerów oczekuje się umiejętności zarządzania pracą podległego zespołu, pozyskiwania i wdrażania do pracy doradców klienta czy przedstawicieli handlowych. Dodatkowo często wymaga się od nich także coachingu sprzedażowego (szkolenia i konsultacje) podległego personelu.

Jak wynika z analizy ogłoszeń zamieszczonych na portalu Pracuj.pl, osoby poszukujące zatrudnienia w sprzedaży i specjalizujące się w farmacji i medycynie mogą liczyć na dużą liczbę ofert. Najwięcej pracy czeka na przedstawicieli medycznych/farmaceutycznych. Obowiązki specjalistów na tych stanowiskach są bardzo zbliżone, a należy do nich promowanie produktów firmy, nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów ze środowiskiem medycznym i farmaceutycznym oraz udział w wydarzeniach branżowych. Do zadań tych specjalistów należy również poszukiwanie nowych kanałów dystrybucji produktów firmy, raportowanie działań oraz promowanie w środowisku medycznym leków OTC oraz RX. Od kandydatów do pracy związanej ze sprzedażą leków czy sprzętu medycznego zazwyczaj wymaga się wykształcenia wyższego, najlepiej związanego z medycyną lub farmacją.

Dane portalu Pracuj.pl wskazują także, że w tym konkretnym obszarze specjaliści mogą liczyć na najwyższe wynagrodzenia. Już na starcie początkujący specjalista z tego obszaru otrzymuje przeciętnie 2000 zł netto. Wraz z rozwojem zawodowym stawki rosną – kierownik sprzedaży specjalizujący się w farmacji/medycynie zarabia przeciętnie 9747 zł netto i są to najwyższe pensje w tej grupie specjalistów.

Na podstawie danych portalu www.pracuj.pl.

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ