W pierwszym półroczu wartość transakcji M&A (fuzje i przejęcia) w Europie podskoczyła o 17 proc. do 417,9 mld euro. I to pomimo spadku ich liczby. W Polsce wartość M&A w tym czasie podwoiła się.

Europejski rynek fuzji i przejęć wzrósł pomimo spadku liczby tego rodzaju transakcji. W I półroczu przeprowadzono ich 2,83 tys., czyli o 14 proc. mniej niż rok wcześniej w tym samym okresie – wynika z najnowszego raportu CMS Cameron McKenna. Jest to efektem spadku liczby operacji wartych poniżej 100 mln euro (z 952 do 715). Tych największych, wycenianych na ponad 500 mln euro, odbyło się w I półroczu 118, czyli o jedną więcej niż rok wcześniej.

Trzy największe europejskie transakcje M&A pierwszego półrocza to przejęcie BG Group przez Royal Dutch Shell w Wielkiej Brytanii (warte 74, 5 mld euro), wciąż nie domknięty zakup farmaceutycznego koncernu Perrigo przez brytyjski Mylan (za 32,6 mld euro) oraz przejęcie EE Limited przez BT Group od Orange i Deutsche Telekom w Wielkiej Brytanii (za 16,7 mld euro).

W naszym regionie Europy Środkowej i Wschodniej skala transakcji M&A spadła. Transakcji zawarto 237, czyli o 32 proc. mniej niż rok wcześniej, a ich łączna wartość skurczyła się o 49 proc. do 14,5 mld euro. To głównie skutek gwałtownego wyhamowania rynku fuzji i przejęć w Rosji (w I półroczu było ich tam tylko 14 i była warte 2,6 mld euro). Polska wypada na tym tle bardzo dobrze. Liczba przejąć na naszym rynku wzrosła o 7 proc. do 58, ale ich wartość prawie się podwoiła i dobiła do 3,4 mld euro.

Źródło: rp.pl

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ