Tysiące startupów, wielkie firmy, olbrzymie pieniądze i cała masa owych technologii. W Izraelu inwestorzy walczą o startupy, a nie startupy o inwestorów. Pieniądze do młodych przedsiębiorców płyną szerokim strumieniem, biznes kręci się coraz lepiej i w efekcie są to tysiące firm. Część z nich jest znana na całym świecie, część została przejęta przez większych graczy za naprawdę duże pieniądze.

W rankingu Global Competitiveness Index 2011-2012 bardzo wysoko oceniono:

– izraelski poziom ochrony inwestorów,

– dostępność funduszy venture capital (2. pozycja w globalnym rankingu),

– zdolność biznesu do absorpcji nowych technologii,

– zdolność do generowania innowacji,

– jakość instytucji prowadzących badania naukowe (1. pozycja na świecie!),

– wysokość wydatków przedsiębiorstw na prace badawczo-rozwojowe,

– współpracę nauki z biznesem w pracach badawczo-rozwojowych,

– dostępność naukowców i inżynierów oraz liczbę patentów użytkowych w przeliczeniu na milion mieszkańców.

W liczbie patentów użytkowych udzielonych na milion mieszkańców już 5 lat temu przodowały Tajwan (356), Japonia (353) i Stany Zjednoczone (339), dalej Izrael (249), Korea Płd (241), Finlandia (216) i Szwajcaria (212). Polska znalazła się dopiero na 56. miejscu (1 patent na milion mieszkańców).

Centrum izraelskiego przemysłu nowych technologii od lat 90. XX w. jest Silicon Wadi – kilka stref przemysłowych zlokalizowanych głównie w środkowej części kraju. Naukowcy izraelscy specjalizują się m.in. w genetyce, informatyce, inżynierii i zaawansowanych technologiach, jak również medycynie, biomedycynie, biotechnologii i nanotechnologii. Większość opracowywanych przez izraelskie firmy technologii przeznaczona jest nie na rynek konsumencki, lecz biznesowy.

Indeks NASDAQ notuje 60 spółek z Izraela. 23 z 60 spółek izraelskich to spółki technologiczne. Ale NASDAQ to nie tylko spółki technologiczne, informatyka, elektronika, ale również ubezpieczenia na życie czy przemysł farmaceutyczny itd.. Dwie największe to Check Point Software Technologies (systemy bezpieczeństwa) warta prawie 10 miliardów USD i NICE Systems (analiza danych) warta 2 miliardy USD.

Oprac.TW

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ