W Polsce działa ponad 100 producentów wyrobów farmaceutycznych. Jak oceniają eksperci, coraz większy potencjał zaczyna zyskiwać eksport polskiej branży farmaceutycznej.

W 2014 r. wartość polskiego rynku farmaceutycznego oszacowano na 22 mld zł. To obecnie jedna z najbardziej innowacyjnych branż. Według Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego, w latach 2012-2014 połowę przedsiębiorstw, które wykazały aktywność innowacyjną, stanowiły firmy farmaceutyczne.

Wśród krajów Unii Europejskiej Polska znajduje się w środku eksporterów leków i wyrobów farmaceutycznych, z wartością wywozu na poziomie 2,7 mld euro. Według danych Laboratorium Gospodarki Cyfrowej Uniwersytetu Warszawskiego DELab, w latach 2004-2014 wartość polskiego eksportu produktów farmaceutycznych rosła, ze średnią stopą przyrostu w wysokości 27 proc.

Perspektywy, zdaniem ekspertów, są dla branży bardzo korzystne. Według raportu Polska 2025 – Nowy motor wzrostu w Europie przygotowanego przez McKinsey & Company, Polska mogłaby stać się europejskim, a potencjalnie nawet globalnym, centrum przemysłu farmaceutycznego w zakresie złożonych leków generycznych i biopodobnych. Kraj ma również szansę stać się ważnym producentem kontraktowym oraz centrum konfekcjonowania i logistyki obsługującym europejskie koncerny farmaceutyczne.

W ramach sektora działa wiele nowoczesnych zakładów produkcyjnych, zatrudniających wykwalifikowanych pracowników. Zakłady znajdują się w atrakcyjnych lokalizacjach, umożliwiających realizację dostaw na dużym obszarze obejmującym rynki Europy Zachodniej, Środkowej i Wschodniej. Ponadto – stwierdza McKinsey. Dodatkowo w Polsce koszt pracy wykwalifikowanych pracowników, posiadających odpowiednią wiedzę i gwarantujących jakość potrzebną do wytwarzania najbardziej zaawansowanych leków, jest niższy niż w Szwajcarii czy Niemczech.

Rozwojowi polskiej branży farmaceutycznej, a więc także możliwościom zwiększenia eksportu, może sprzyjać perspektywa unijna 2014-2020. Promuje ona innowacje i współpracę biznesu z nauką. Zwłaszcza, że farmaceutyka i biotechnologia zostały włączone do Krajowych Inteligentnych Specjalizacji.

TW (źródło: rp.pl)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ