Zapraszamy polskie firmy od uczestnictwa w prywatyzacji na dużą skalę w Kazachstanie. W kraju zostaną zniesione wszelkiego rodzaju ograniczenia w prywatyzacji liczącego 7 tys. firm sektora publicznego – mówi ambasador Kazachstanu w Polsce, Erik Utembajew.

Kazachstan w ciągu najbliższych dziesięciu lat chce osiągnąć coroczny wzrost gospodarki na poziomie 5 proc., co najmniej dwukrotnie zwiększyć eksport towarów przetworzonych w porównaniu z poziomem z 2015 r., utworzyć ponad 660 tys. nowych miejsc pracy oraz dwukrotnie zwiększyć wydajność.

Kazachstan zapowiada również nową politykę inwestycyjną. W 2015 r. podjęto decyzję o utworzeniu międzynarodowego centrum finansowego „Astana”. Ma ono stać się ośrodkiem regionalnym, jeśli chodzi o finansowanie inwestycji i private banking.

Obecnie największym polskim projektem inwestycyjnym w Kazachstanie jest zakład farmaceutyczny Santo w Shymkent, stworzony przez polski koncern farmaceutyczny Polpharma.

Spółka Santo zajmuje się produkcją na rynki Kazachstanu i Azji Środkowej niedrogich produktów medycznych wysokiej jakości. Zdolności wytwórcze fabryki pozwalają produkować rocznie miliard tabletek, kapsułek i granulek oraz 300 mln ampułek, 24 mln fiolek antybiotyków. Firma jest liderem branży farmaceutycznej Kazachstanu, posiadającym w portfelu ponad 200 leków generycznych i innowacyjnych w 12 kategoriach farmaceutycznych wykorzystywanych w różnych obszarach terapeutycznych.

Polpharma należy do grona 20 największych firm generycznych na świecie, z obrotami ok. 1 mld dolarów rocznie. Zatrudnia ponad 7500 osób w Polsce i na rynkach zagranicznych. Posiada 7 zakładów produkcyjnych w Polsce, Rosji oraz Kazachstanie oraz 7 ośrodków badań i rozwoju.

Portfolio Grupy Polpharma obejmuje około 600 produktów, a kolejnych 200 znajduje się w fazie rozwoju. Są to leki wydawane na receptę i stosowane w lecznictwie zamkniętym – firma specjalizuje się w kardiologii, gastroenterologii i neurologii. Znaczącą część portfela produktowego stanowią leki dostępne bez recepty (OTC). W ofercie znajdują się również suplementy diety, wyroby medyczne, kosmetyki oraz fitofarmaceutyki oraz preparaty biopodobne.

Red.

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ