W 2015 r. osoby powyżej 75 roku życia wydały na sprzedawane na receptę farmaceutyki 4,3 mld zł – wynika z danych IMS Health. W tym roku, po wejściu w życie ustawy, wydatki seniorów na leki refundowane mają być o 40 proc. niższe.

Spora część z tych leków została wykupiona pełnopłatnie – 1,8 mld zł. Leki wykupione ze zniżką (bezpłatnie, na ryczałt, na 30 proc. lub na 50 proc.) kosztowały starszych pacjentów ok. 800 mln zł. Narodowy Fundusz Zdrowia dopłacił do nich ok. 1,7 mld zł.

Pacjenci w wieku powyżej 75 roku życia nabyli 189 mln opakowań leków na receptę. Przyjmując założenie, że pacjentów, którzy dokonali zakupu takich farmaceutyków, było około 3 mln, okaże się, że średnio jeden pacjent w jednym miesiącu wykupił 5 opakowań.

Można przyjąć, że senior wydaje na niezbędne farmaceutyki średnio 119 zł miesięcznie. To wysoki wydatek, szczególnie dla osób pobierających niskie świadczenia emerytalne. Dlatego część z nich w ogóle nie wykupuje przepisanych leków, przerywa leczenie lub w ogóle go nie podejmuje.

Projekt przyjęty 9 lutego przez rząd zakłada, że część leków będzie dla osób powyżej 75 roku życia dostępna bezpłatnie. Znajdą się one na odrębnym wykazie listy leków refundowanych, który minister zdrowia ustali do 1 września 2016 r. Ma być on stopniowo rozszerzany. W tym roku dzięki nowym przepisom rachunki seniorów mają zmniejszyć się o 40 proc. W kolejnych latach ich wydatki mają spadść o 60 proc.

– Z naszych wyliczeń wynika, że seniorzy najczęściej skupują leki stosowane w nadciśnieniu tętniczym, w chorobach dróg oddechowych, przy cukrzycy czy hipercholesterolemii. Jest to duży pakiet chorób przewlekłych – mówi Katarzyna Leoszkiewicz z IMS Health.

Preparaty te pod względem liczby zakupionych opakowań stanowią ponad 40 proc. wszystkich leków wykupionych na receptę przez pacjentów z grupy 75+.

Red. (źródło: newseria.pl)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ