Ponad 83 mln euro zapisanych zostało w Regionalnym Programie Operacyjnym woj. podkarpackiego na działania związane ze służbą zdrowia. Pieniądze przeznaczone zostaną m.in. na programy profilaktyczne oraz poprawę infrastruktury medycznej.

Z funduszy RPO sfinansowane zostaną przede wszystkim działania, które zwiększą dostępność usług medycznych i podniosą standard opieki medycznej w województwie. „

Na infrastrukturę ochrony zdrowia zapisano ponad 57,4 mln euro. Pieniądze będą przeznaczone szczególnie na polepszenie infrastruktury w obszarze pięciu głównych grup zachorowań. Są to choroby nowotworowe, układu krążenia, kostno-stawowo-mięśniowego, oddechowego i chorób psychicznych.

Na programy profilaktyczne i zdrowotne w regionie wydanych zostanie ponad 5,3 mln euro. Na dofinansowanie mogą liczyć projekty, które dotyczyć będą profilaktyki m.in. w kierunku chorób układu krążenia, onkologicznych, w tym nowotworu jelita grubego, piersi i szyjki macicy oraz programy ułatwiające osobom w wieku produkcyjnym powrót do pracy. Według szacunków urzędu marszałkowskiego z programów profilaktycznych skorzysta ok. 13 tys. mieszkańców Podkarpacia.

W ramach RPO planowane jest także finansowanie dostępu do usług opieki zdrowotnej. Tym programem objęte zostaną osoby m.in. z chorobami i zaburzeniami psychicznymi oraz wymagające opieki paliatywnej i hospicyjnej. Na tego typu projekty zakłada się przeznaczenie ponad 20 mln euro.

Podkarpacie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 otrzyma ponad 2,1 mld euro. Budżet programu składa się z dwóch źródeł: Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego.

TW (źródło: PAP)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ