Proponowane stawki zależą od tego, czy wystarczy krótka wizyta w szpitalu i pobranie leku, czy trzeba zostać i leżeć na oddziale. Firma Dermatest GmbH z Münster za trzydniowe badanie powiązane z przyjęciem 50 próbek leku płaciła 720 euro. Z kolei Applied Analytical Industries Deutschland GmbH z Neu-Ulm za tydzień leżenia w szpitalu zaoferował 800 euro.

Podobnie Institut für klinische Pharmokologie z Grünstadt, który prowadzi badania substancji antyalergicznych, zaprasza na badania jednodniowe i płaci, zależnie od liczby godzin spędzonych w instytucie, od 50 do 200 euro.

Sporadycznie zdarzają się oferty testów wycenione na tysiące euro. 3000 euro płacił niedawno szpital w Monachium, który testował nowe leki antyrakowe. Konieczny był pobyt w szpitalu nieprzerwanie przez 14 dni.

W Wielkiej Brytanii w testach klinicznych rocznie bierze udział ok. 100 tys. osób. Za dzień badań niektóre firmy płacą nawet 200 funtów. Całodniowe opłukiwanie zębów nowym płynem można dostać 150 funtów.

Na Wyspach badania nowych leków przeprowadzane są w instytutach i szpitalach należących do NHS (odpowiednik polskiego NFZ). Jako zleceniodawcy występują koncerny farmaceutyczne. Ogłoszenia o planowanych badaniach pojawiają się w prasie i Internecie. Standardowa stawka wynosi 150-200 funtów za dzień.

Bio Trax to duża, międzynarodowa firma, która zajmuje się kojarzeniem placówek prowadzących testy leków z potencjalnymi pacjentami. Szczególnie aktywnie działa na terenie Wielkiej Brytanii. Z podanych informacji można się dowiedzieć, że stawki wynoszą od 30 funtów za godzinę do 150 funtów za dzień.

W Polsce badaniami nowych leków zajmuje się ponad tysiąc ośrodków należących do państwowej i prywatnej służby zdrowia. W ubiegłym roku prowadzono badania 495 różnych preparatów. W testowaniu wzięło udział około 40 tys. osób. Daje nam to dziesiąte miejsce w światowym rankingu.

Zarobki i czas trwania badania są bardzo różne. Niektóre trwają nawet kilka miesięcy. To na nich można zarobić najwięcej. Są też testy, które trwają wyłącznie w weekendy. Ochotnicy są zamykani na dwa dni w specjalnym laboratoriom i muszą przyjmować dawki leków. Następnie, jeszcze przez kilka dni są obserwowani: lekarze analizują ciśnienie, badają krew, mocz.

Za udział w całym badaniu zarobić można od 600 zł do 2,5–3 tys. Dla porównania za jeden dzień testów w Wielkiej Brytanii ochotnik może otrzymać 150 funtów.

TW

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ