Mazowiecki Szpital Specjalistyczny im. dr Józefa Psarskiego w Ostrołęce weźmie udział w pilotażu międzynarodowego projektu „Badanie autentyczności produktów leczniczych w polskich aptekach”. Celem projektu jest przygotowanie szpitala i apteki szpitalnej w zakresie wymagań dyrektywy UE dotyczącej zwalczania fałszowania leków (Falsified Medicine Directive).

Realizacja projektu badawczego w Ostrołęce odbywać się będzie przy współpracy z Zakładem Technologii Postaci Leku w Bydgoszczy oraz renomowanym Uniwersytetem w Oxfordzie. Organizuje je firma Aegate. Ostrołęka jest pierwszym miastem w Polsce, w którym takie badanie jest przeprowadzane.

Aegate to światowy ekspert w dziedzinie autentyfikacji produktów leczniczych. Numery seryjne leków wydawanych przez farmaceutów i szpitale przesyłane są w czasie rzeczywistym do bazy danych. Celem jest weryfikacja autentyczności każdego wydanego opakowania leku, gwarantująca, że leki przeterminowane, wycofane lub takie, które niedługo ulegną przeterminowaniu, nie trafią w ręce pacjentów.

Pierwsze na świecie badanie pilotażowe przeprowadzono w aptece szpitala klinicznego w Oxfordzie, należącego do brytyjskiego National Health Service. Zidentyfikowało ono nieprawidłowości, ograniczając marnotrawstwo leków i podnoszące bezpieczeństwo w szpitalu.

TW

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ