Neuca zamierza kontynuować proces przejmowania przychodni lekarskich i zakłada, że przeznaczy w tym roku na ten cel kwotę ok. 30 mln zł. Rozwój nowych linii biznesowych ma pozytywnie wpływać na zysk netto, który spółka prognozuje na poziomie 110 mln zł.

– Zakończyliśmy pierwszy etap inwestycji w przychodnie i wydaliśmy ponad 30 mln zł, akwirując 23 przychodnie w 6 województwach. Planujemy kontynuację tego procesu w bieżącym roku i chcemy wydać kwotę podobną do ubiegłorocznej. Jesteśmy obecnie na etapie kilkudziesięciu audytów i wiele zależy od tego, z iloma podmiotami dojdziemy do porozumienia. Wydaliśmy łącznnie 47 mln zł na te inwestycje i mamy dostęp do 80 tys. pacjentów w 31 placówkach. Ta działalność już generuje pozytywny wynik – mówi wiceprezes Grzegorz Dzik.

Ważnym składnikiem wpływającym na dynamikę zysku netto będzie sprzedaż marek własnych. Zysk ze sprzedaży własnych farmaceutyków i kosmetyków (16,5 mln zł) stanowił w ub. roku 15 proc. wyniku netto spółki. Liczba produktów marek własnych w portfolio spółki wyniosła 455 na koniec 2015 r. (wzrost o 21 proc. w skali roku).

Wsparciem dla osiągnięcia zysku netto w 2016 r. ma być także rozwój nowych linii biznesowych zorientowanych na pacjenta, takich jak centra badawcze, telemedycyna, a także przychodnie lekarskie.

W ub. roku Neca kupiła 3 firmy działające na rynku badań klinicznych: Clinport, BioScience i Medica Pro Familia, a także spółkę Diabdis, prowadzącą projekt telemedyczny. Ośrodki badawcze należące do grupy Neuca (łącznie 8) w ub. roku przeprowadziły 100 badań klinicznych. W I połowie tego roku spółka planuje także komercjalizację urządzenia telemedycznego Diabdis.

Neuca planuje także wejść w nowe obszary, takie jak e-commerce i chce zbudować platformę e-commerce dla aptek. Jej wdrożenie jest planowane na początek 2017 r. Jak powiedział Sucharski, to nie będzie biznes, przynoszący duże zyski, ale dzięki niemu zwiększy się dostępność produktów dla pacjentów.

Neuca jest liderem rynku hurtowej sprzedaży leków. Udział grupy kapitałowej w rynku hurtu aptecznego na koniec 2015 r. wyniósł 29 proc. Spółka od 2004 r. notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (początkowo pod nazwą Torfarm).

TW (źródło: forsal.pl)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ