Biotechnologiczna Selvita w 2015 r. miała 6,27 mln zł skonsolidowanego zysku, w stosunku do 5,85 mln zł rok wcześniej. Skonsolidowane przychody spółki wzrosły o 42 proc. – do 41,03 mln zł. Obecny portfel zamówień wynosi 27,9 mln zł i jest o 57 proc. wyższy niż w marcu 2015 r.

– Selvita ma za sobą kolejny rok dynamicznego rozwoju. Dotyczy to zarówno naszych projektów innowacyjnych, jak i świadczonych usług. Dynamika w usługach była niemal dwa razy wyższa od oczekiwanej. Jestem przekonany, że również w 2016 r., m.in. ze względu na bezpośrednią obecność w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, zwiększenie o połowę powierzchni krakowskich laboratoriów oraz planowane otwarcie w Poznaniu drugiego ośrodka produkcyjnego, skala naszego biznesu wyraźnie się zwiększy – mówi Bogusław Sieczkowski, współzałożyciel, znaczący akcjonariusz i wiceprezes Selvity.

W 2015 r. Selvita otworzyła biura zagraniczne w Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii. Amerykańskie biura spółki zlokalizowane zostały w regionie Bostonu oraz regionie San Francisco, dwóch największych globalnie ośrodkach koncentracji firm biotechnologicznych. Brytyjska siedziba mieści się w Cambridge, najważniejszym ośrodku biotechnologicznym Wielkiej Brytanii.

Ze względu na rosnący popyt na usługi, Selvita zwiększyła w 2015 r. o połowę (do 2 700 m2) powierzchnię laboratoriów w Krakowie oraz podjęła decyzję o otwarciu nowego laboratorium w Poznaniu. Umowa dzierżawy została podpisana na początku br. Oddział rozpocznie swoją działalność na przełomie sierpnia i września. Początkowo powierzchnia badawcza wyniesie 500 m2, co oznacza wzrost o prawie 20 proc. w stosunku do obecnego stanu. Do końca 2017 r. Spółka planuje tę powierzchnię podwoić, zatrudniając do tej pory w Poznaniu między 50 a 100 osób.

We wrześniu minionego roku Selvita powołała spółkę-córkę Ardigen, mającą się specjalizować w obszarach bioinformatyki i medycyny spersonalizowanej, wykorzystując najnowsze i najbardziej zaawansowane technologie informatyczne, oparte m.in. o sztuczną inteligencję (AI), personalizowane metody analizy i interpretacji obszernych zbiorów danych oraz chmury obliczeniowe. Ardigen przejął jednocześnie dotychczasową działalność pionu bioinformatycznego Selvity, umacniając dotychczasowe kompetencje z zakresu systemów zarządzania informacją laboratoryjną.

Selvita jest polską firmą biotechnologiczną działającą w obszarze odkrywania i rozwoju leków stosowanych w leczeniu chorób nowotworowych, chorób ośrodkowego układu nerwowego i chorób autoimmunologicznych. Zajmuje się również świadczeniem usług badawczo-rozwojowych i budową rozwiązań informatycznych wspierających projekty innowacyjne. Od 2011 r. Selvita była notowana na rynku NewConnect, zaś w grudniu 2014 r. przeniosła notowania na rynek główny GPW.

Red. (źródło: parkiet.com, Selvita)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ