Najważniejsza małopolska lecznica zatrzymała pogłębiający się kryzys, odzyskuje stabilność finansową i powoli spłaca długi, m.in. zaległe miliony dla ZUS oraz kredyty zabezpieczone nieruchomościami

– W skali roku, od lutego 2015 do lutego 2016 r., zobowiązania wymagalne szpitala udało się zredukować z 89 mln zł do 78 mln zł. Rok 2015 zamknęliśmy ze stratą 24,9 mln zł, o 3,2 mln niższą niż zakładaliśmy – informuje dyrektor mgr Barbara Bulanowska.

Ograniczyć deficyt pozwoliły przede wszystkim oszczędności w wydatkach na utrzymanie szpitala. Cięcia kosztów dotyczyły głównie umów z podmiotami zewnętrznymi. Na dostarczaniu posiłków, odbiorach odpadów, usługach telekomunikacyjnych czy ubezpieczeniach w skali roku udało się zaoszczędzić łącznie blisko 10 mln zł.

Kolejne setki tysięcy w szpitalnej kasie zostały dzięki restrukturyzacji zatrudnienia. Do tej pory zadecydowano o zwolnieniu 63 osób, a 64 kolejnym zaproponowano zmianę warunków umowy i niższe wynagrodzenie. Pracy nie stracił żaden z lekarzy, zwolnienia w największym stopniu dotyczyły pracowników administracyjnych i technicznych.

W perspektywie przeprowadzki do nowej siedziby szpitala, która powstaje w Prokocimiu, inwestycje w obecną infrastrukturę ograniczone zostały do minimum. Remontu doczekał się tylko oddział opieki paliatywnej – deficytowy, ale niezwykle potrzebny, bo ostatni tego rodzaju w Krakowie.

Pozostałe kliniki dyrektor szpitala zobowiązała do rozwoju procedur wysokospecjalistycznych, np. małoinwazyjnych technik operacji nowotworów. Takie zabiegi z jednej strony są szansą dla najciężej chorych pacjentów, z drugiej dobrym interesem dla szpitala, bo Narodowy Fundusz Zdrowia płaci za nie znaczne kwoty.

Jak podkreśla prof. Piotr Laidler, prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. Collegium Medicum, nadzorujący działalność Szpitala Uniwersyteckiego, działania powiodły się dzięki programowi naprawczemu, który po zaakceptowaniu przez radę społeczną szpitala, jest systematycznie wdrażany wraz z całym zespołem placówki medycznej.

TW (źródło: dziennikpolski24.pl)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ