Dotacje z ministerstw, programy unijne, współpraca z darczyńcami, umiejętne zarządzanie własnymi środkami to główne źródła finansowania beżących potrzeb i poprawy komfortu leczenia w placówkach medycznych w Trójmieście.

Szpital Marynarki Wojennej od trzech lat kładzie duży nacisk na modernizację i zakup nowoczesnego sprzętu. Wkrótce ma wzbogacić się o nowy cyfrowy aparat rentgenowski, wyspecjalizowany sprzęt endoskopowy do przeprowadzania mniej inwazyjnych zabiegów oraz laser diodowy wykorzystywany w zabiegach laryngologicznych. Doposażony zostać ma też oddział okulistyczny, w którym pojawi się mikroskop, umożliwiający stosowanie zabiegów operacyjnych między innymi zaćmy. Łącznie w 2016 r. na pozyskanie sprzętu medycznego przeznaczono 3,5 mln zł, częściowo z Ministerstwa Obrony Narodowej, które jest organem założycielskim dla szpitala.

O nowy sprzęt wzbogaci się też Szpital Dziecięcy Polanki, wielospecjalistyczna placówka, która zajmuje się leczeniem i opieką nad niemowlętami oraz dziećmi. Dzięki zbiórce zorganizowanej przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy do placówki trafić ma nowoczesna kabina bodypletyzmograficzna za ok. 150 tys. zł, która umożliwia ocenę pojemności płuc i zapewnia kompleksowe badanie układu oddechowego. Ponadto lekarze będą mogli korzystać z nowego sprzętu do badań ultrasonograficznych. Oddział Anestezjologii i Intensywnej Opieki Medycznej wzbogaci się o nowoczesne łóżko do intensywnej terapii. Ten zakup został sfinansowany przez darczyńcę, firmę Hartmann Crew Consultants z Gdyni.

W sprzęt medyczny będzie inwestowała spółka Copernicus, prowadząca Szpital Św. Wojciecha na Zaspie oraz Szpital im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku. Aplikuje do kilku funduszy unijnych po ok. 6 mln zł, m.in. na budowę lądowiska w gdańskiej placówce. Szpital jest świeżo po ubiegłorocznym, gruntownym remoncie i oddaniu nowoczesnego Oddziału Ratunkowego, który kosztował przeszło 10 mln zł. Nowoczesny sprzęt nabył już szpital na Zaspie, w tym stoły operacyjne, mikroskopy i aparaturę do znieczulania. Doposażono Oddział Kardiochirurgii Dzieci im. WOŚP, którego koszt modernizacji wyniósł 4 mln zł. W przyszłości będą kupione kardiomonitory, pompy infuzyjne, aparaty USG, bronchofiberoskopy, łóżka i respiratory.

Gdański Uniwersytet Medyczny jest obecnie w trakcie budowy nowego Centrum Medycyny Nieinwazyjnej, które ma zostać całkowicie ukończone do 2020 r. Wszystkie inne plany modernizacyjne zeszły na nieco dalszy plan i nie przewiduje się obecnie innych większych prac, ale każdego roku na sprzęt przeznaczanych jest ok. 10 mln zł, z czego 4 mln to środki własne, a pozostała – dotacje ministerialne. W tym roku planowana jest m.in. oddanie do użytkowania zakupionego nowego angiografu na potrzeby Pracowni Elektrofizjologii Klinicznego Centrum Kardiologii, gdzie pacjenci będą mieli wszczepiane defibrylatory serca. Na II kwartał zaalanowano uruchomienie najnowszego przyśpieszacza liniowego w Zakładzie Radioterapii Kliniki Onkologii, który da możliwość stosowania najwyższej jakości naświetleń chorych

Szpital Morski im. PCK oraz Szpital św. Wincentego od niemal dwóch lat działają pod wspólnym szyldem. Pierwszy z nich kładzie większy nacisk na przeprowadzenie planowanego leczenia, w tym operacyjnego, a drugi głównie odpowiada za nagłe interwencje lekarskie. Ważny punkt na mapie inwestycyjnej Szpitala Morskiego to nowy tomograf komputerowy, który umożliwi badania w technice 4D z uwzględnieniem ruchomości oddechowej. Dzięki wygranej w konkursie z Ministerstwa Zdrowia otrzyno na ten cel 2,6 mln zł. Całkowity koszt zakupu wyniósł 3,2 mln, pozostałą kwotę uzyskano od właściciela spółki, czyli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Szpital Św. Wincentego a Paulo ma zamiar stworzyć zespół poradni przyszpitalnych, gdzie pacjenci będą mieli możliwość wizyty u specjalisty, który zaplanuje ich dalszą diagnostykę, skieruje do konkretnych oddziałów na leczenie lub zapewni dalszą opiekę już po wypisie ze szpitala. W planie jest aż 13 poradni, które mają usprawnić przyjmowanie chorych i rozwój świadczenia usług.

Źródło: trojmiasto.pl

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ