Obchodzony 7 kwietnia Światowy Dzień Zdrowia przebiegał w tym roku pod hasłem „Zatrzymać cukrzycę”. Polska ma jeden z najwyższych wskaźników osób z cukrzycą typu 2, otyłych i z nadwagą. Co gorsza na cukrzycę zaczynają chorować także dzieci i młodzież.

W Polsce na cukrzycę choruje prawie 3 mln osób. Milion osób nie ma świadomości swojej choroby, cukrzyca bowiem długo nie daje żadnych objawów. 5 mln ma stan przedcukrzycowy, który nie jest jeszcze, chorobą, ale wymaga interwencji i konsultacji ze specjalistami, zmiany diety, zwiększenia aktywności fizycznej.

Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna poinformowała, że Polska znajduje się na 4. miejscu jeśli chodzi o procentowy udział chorych ze stanem przedcukrzycowym. W 2030 r. mamy szanse zająć pierwsze miejsce na świecie.

Cukrzyca przyczynia się do wielu przewlekłych chorób i powikłań, jak np. miażdżyca, choroba wieńcowa, zawały serca, udary mózgu, amputacje kończyn, utrata wzroku. Szacunki specjalistów mówią, że walka z nią kosztuje nas 7 mld zł rocznie, 3,5 mld to koszt leczenia powikłań, a ponad miliard – utracona produktywność.

Badanie grupy osób w wieku 70-78 lat pokazało , że aż 1/2 kobiet i 2/3 mężczyzn w tym wieku dowiaduje się o swojej cukrzycy w momencie zawału, gdy wykonywane są po nim badania.

Jak wykryć cukrzycę? Wystarczy zwykłe badanie glukometrem. Jeśli poziom glukozy we krwi na czczo przekroczy 126 mg/dl powinniśmy natychmiast udać się do lekarza specjalisty.

Oprac. TW

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ