Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zapowiedział zmiany w systemie ubezpieczeń zdrowotnych. Jak twierdzi, obowiązujący w Polsce od 1999 r. system doprowadził do sytuacji, w której 2,5 mln obywateli polskich nie jest z różnych powodów ubezpieczonych.

Według resortu zdrowia, w 2015 r. było ponad pół miliona osób, które zgłosiły się do systemu publicznej opieki zdrowotnej i dowiedziały się, że będą musiały zapłacić za opiekę zdrowotną.

– To jest np. duża rzesza osób pracująca na umowach cywilnoprawnych nie dlatego, że wybrała taką formę zatrudnienia, tylko najczęściej dlatego, że zmusili ich do tego pracodawcy. To chcemy zmienić. W tej sytuacji z uprawnienia ubezpieczeniowego będziemy przechodzić do uprawnienia obywatelskiego – poinformował Konstanty Radziwiłł.

Przed wakacjami będą znane już nowe założenia do ustawy, wtedy też zostaną one poddane debacie publicznej. Według ministra zdrowia, najprawdopodobniej powstanie państwowy fundusz celowy, który będzie wydzielonym budżetem dla służby zdrowia. Budżet ten ma finansować najdroższe świadczenia zdrowotne, wszystkie pozostałe będą finansowane z poziomu wojewody. To będą dwa podmioty, które zajmą miejsce Narodowego Funduszu Zdrowia.

Wprowadzenie nowego systemu może nastąpić od połowy przyszłego roku lub od roku 2018.

TW

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ