Komórki nowotworowe uwalniają fragmenty DNA do krwiobiegu. Medyczne startupy zaczynają już identyfikować te fragmenty we krwi za pomocą tzw. płynnych biopsji. Są one mniej inwazyjne i tańsze niż tradycyjne biopsje. Jednocześnie pozwalają śledzić postęp choroby nowotworowej i mutacje komórek rakowych.

Rewolucją w medycynie może być wynalezienie testu na wykrywanie raka w krwi, który będzie w stanie rozpoznać każdy znany rodzaj nowotworu w organizmie, nawet przed pojawieniem się pierwszych objawów. Na nowych testach nowotworowych będzie można zarobić fortunę. Inwestorzy, jak Bill Gates czy Jeff Bezos, przeznaczają setki milionów dolarów na badania nad testem. Jak twierdzą eksperci, jeśli uda się wprowadzić nowy produkt na rynek, wpływy ze sprzedaży mogą sięgać 200 mld dol. rocznie.

Za 10 lat pacjenci z nowotworami w ogóle nie będą musieli udawać się do szpitala – twierdzi Robert Nelsen, współzałożyciel i dyrektor zarządzający Arch Venture Partners, funduszu który zainwestował 100 mln dol. w startup Grail, zajmujący się badaniami nad płynną biopsją.

Jak wynika z raportu Piper Jaffray, co najmniej 38 firm prowadzi obecnie badania dotyczące płynnej biopsji. Część z nich sprzedaje nawet niektóre formy podobnych badań. Firmy, jak np. Guardant Health, Trovagene, Genomic Health czy Foundation Medicine, pracują nad udoskonalaniem badań przesiewowych u już zdiagnozowanych pacjentów. Bardziej ambitne startupy prowadzą badania nad wykrywaniem raka w jego pierwszych stadiach rozwoju. Wiele firm już ogłosiło, że ich produkty będą rewolucją na rynku, choć żadne testy nie zostały jeszcze ukończone.

Zdaniem ekspertów, możliwości rynkowe nowego testu sięgają 100-200 mld dol. Pierwsze powinny być gotowe przed 2019 r. Koszt jednego testu to ok. 6 tys. dol. Do tej pory testy te zostały zastosowane w przypadku 20 tys. pacjentów z zaawansowanym stadium choroby nowotworowej. Badania mogą pomóc w szczególności tym, którzy nie mają wystarczająco dużo tkanki nowotworowej, by wykonać tradycyjną biopsję. Dotyczy to od 20 do 50 proc. przypadków.

Oprac. TW

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ