Światowa Organizacja Zdrowia WHO po raz jedenasty ogłosiła Europejski Tydzień Szczepień, które uznała za najskuteczniejszy i najbardziej opłacalny i bezpieczny sposób zapobiegania chorobom zakaźnym.

Od kilku lat obserwuje się niebezpieczną tendencję spadku liczby zaszczepionych dzieci. Według raportu Najwyższej Izby Kontroli w latach 2011-2014 liczba uchylających się od obowiązku szczepień wzrosła ponad dwukrotnie – obecnie wynosi ponad 12 tys. osób. Poważny problem wzrostu zachorowań np. na odrę mógłby wystąpić, gdyby procent zaszczepionych spadł poniżej 97 proc. Polska w obszarze starego kontynentu europejskiego jest jedynym państwem, gdzie występują endemicznie zachorowania na różyczkę oraz występują przypadki różyczki wrodzonej.

Program Szczepień Ochronnych (PSO) corocznie ogłaszany w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia określa zakres szczepień obowiązkowych, refundowanych przez państwo, a także zawiera listę szczepień zalecanych, które z punktu widzenia zdrowia publicznego są równie ważne jak szczepienia obowiązkowe. Szczepienia zalecane, rekomendowane przez specjalistów ze względu na ograniczony budżet, nie znajdują się w wykazie szczepień bezpłatnych.

Program Szczepień Ochronnych na 2016 r. zawiera istotną zmianę – w czternastym roku życia zastąpiono szczepienie błonica/tężec (dT), szczepionką błonica/tężec/krztusiec (dTpa), która zawiera dodatkowo bezkomórkową komponentę pałeczki krztuśca. Wprowadzenie tego szczepienia przypominającego wzmocni ochronę przed zakażeniem pałeczką krztuśca w całej populacji, przede wszystkim zwiększy ochronę dzieci najmłodszych, gdyż przebieg krztuśca jest poważny w wieku niemowlęcym, i może skończyć się zgonem.

W 2017 r. zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Zdrowia jest szansa na pełną refundację szczepień przeciwko pneumokokom. Wprowadzenie powszechnych szczepień przeciwko pneumokokom dzieci do drugiego roku życia to najważniejszy priorytet zmian w obowiązkowym Programie Szczepień Ochronnych zgłaszany przez Pediatryczny Zespół Ekspertów ds. Programu Szczepień Ochronnych przy Ministrze Zdrowa. Wśród dostępnych szczepionek PCV13 w oparciu o uzyskane efekty zdrowotne oraz aktualną sytuacje epidemiologiczną uzyskała rekomendacje Zespołu.

W Polsce 3500 kobiet rocznie zachoruje na raka szyjki macicy, każdego roku umiera z tego powodu około 2000 kobiet. WHO z pozytywnie ocenia więc najnowsze dane o efektywności dotychczasowych szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) w wybranych grupach wiekowych oraz działania w zakresie zapobiegania zakażeniu HPV.

Źródło: Klinika Immunologii Instytut „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka”

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ