Polska spółka biotechnologiczna OncoArendi Therapeutics powstała kilka lat temu. Pod koniec ubiegłego roku rozpoczęła badania kliniczne nad cząsteczką OATD-01, która znajdzie zastosowanie w leczeniu astmy i nieswoistych chorób zapalnych jelit.

W odróżnieniu od większości leków na rynku jest związkiem niesterydowym, który hamuje aktywność enzymu o nazwie kwaśna chitynaza ssaków — jego nadmiar sprzyja zachorowaniu na astmę. Znajdzie też zastosowanie w leczeniu innych chorób, jak zwłóknienie płuc czy zapalenie jelita grubego.

— Cząsteczka jest w trakcie ostatniej fazy badań przedklinicznych. W pierwszym kwartale 2017 r. dojdziemy do etapu rejestracji, co umożliwi rozpoczęcie badań klinicznych. Prowadzimy rozmowy z firmami farmaceutycznymi, które mogą być zainteresowane zakupem praw do cząsteczek i kontynuowaniem badań klinicznych w późniejszych fazach — mówi Marcin Szumowski, prezes OncoArendi Therapeutics.

Ponad rok temu kilka milionów dolarów w firmę zainwestował znany inwestor giełdowy, Michał Sołowow. Biotechnologia jest jednak kosztochłonna i spółka szuka dodatkowego finansowania. W tym roku zamierza zwrócić się do inwestorów z emisją akcji za 10 mln USD na dalsze badania.

— Pozwoli nam to kontynuować prace badawcze do drugiego etapu badań klinicznych dla czterech różnych cząsteczek. Umożliwi pokrycie obowiązkowego wkładu własnego do już pozyskanych dotacji, ale też grantów, o które chcemy się starać. W emisji, którą planujemy na koniec bieżącego roku, pierwszeństwo mają dotychczasowi inwestorzy — wyjaśnia Marcin Szumowski.

W ciągu ostatnich miesięcy spółka powiększyła zespół, który składa się obecnie z ponad 50 osób, głównie naukowców z doktoratami. Udało się pozyskać kilku polskich naukowców, którzy zrobili karierę za granicą. Poszukiwani są też eksperci z doświadczeniem w rejestracji leków, m.in. w Europejskiej Agencji Leków (EMA) czy amerykańskiej Agencji ds. Leków i Żywności (FDA).

OncoArendi Therapeutics to druga polska firma rozpoczynająca współpracę z amerykańskim urzędem rejestracyjnym, po spółce Selvita, która dokonała zgłoszenia nowego leku znajdującego się w fazie badań przedklinicznych. Chodzi o związek SEL24, który znajdzie zastosowanie w leczeniu ostrej białaczki szpikowej.

TW (źródło: pulsinnowacji.pl)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ