W I kw. zapotrzebowanie na szczepionki przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu wzrosło o ponad 20 proc. W ub.r. zaszczepiło się w Polsce 27,8 tys. osób, o 2,3 tys. więcej niż rok wcześniej. Szczepienia nie są refundowane przez państwo, a ceny się wahają 100 do 120 zł.

Do przyjmowania szczepień na większą skalę skłaniają Polaków doniesienia na temat chorób przenoszonych przez te pajęczaki. O zagrożeniu może świadczyć rosnąca liczba chorych na boreliozę, przenoszoną przez kleszcze. W I kw. było 3,1 tys. przypadków zachorowania na boreliozę, o 170 więcej niż przed rokiem. Niekorzystna tendencja jest widoczna od dłuższego czasu. Wprawdzie w ub.r. liczba zachorowań była zbliżona do tej z 2014 r., ale wówczas wykrytych przypadków boreliozy było 13,8 tys. wobec 8,7 tys. dwa lata wcześniej.

Eksperci badający kleszcze nie mają wątpliwości, że te żyjące w Polsce są groźne. Nawet trzy na dziesięć może przenosić choroby – wynika z badań prowadzonych dwa lata temu przez naukowców z Zakładu Parazytologii Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowcu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

Według Państwowej Inspekcji Sanitarnej skuteczność szczepionki po dwóch dawkach wynosi między 88 a 96 proc., zaś po trzech sięga od 96 do 100 proc. Potwierdzeniem efektywności były też analizy wykazujące, że odkąd w 1993 r. wszyscy pracownicy nadleśnictw mają obowiązek zaszczepienia się, odnotowano duży spadek chorób w tej grupie.

Oprac. TW

Print Friendly, PDF & Email

1 KOMENTARZ

  1. W Lux Medzie jest pakiet, w którym trzy szczepienia (cała seria) przeciw wirusowi kleszczowego zapalenia mózgu kosztują 290 zł i są dostępne dla wszystkich po 6 roku życia, również dla dzieci. Nie trzeba mieć wykupionego pakietu! Ja zaszczepiłam dzieciaki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ