Ministerstwo Zdrowia opublikowało trzecią mapę potrzeb zdrowotnych. Nowa dotyczy szpitali. W szpitalach powinno być mniej łóżek, niektóre oddziały należy zamknąć, ale i zmniejszyć kolejki.

Województwo łódzkie, według raportu, zajęło pierwsze miejsce w kraju pod względem liczby hospitalizowanych osób w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców. Współczynnik ten wyniósł ponad 13 tys. osób.

Eksperci z resortu zdrowia zalecają, że w 2016 r. w Łódzkiem należy „zracjonalizować liczbę łóżek” na oddziałach w sumie o ponad 3,6 tys. Najwięcej w oddziałach o charakterze położniczym lub ginekologicznym, gdzie do 2029 r. prognozuje się spadek hospitalizacji o ponad 15 procent.

Liczba łóżek w tym roku powinna zmniejszyć się o 718. Za dużo miejsc wg analizy jest także na neonatologii – 524, chirurgii ogólnej – 372 czy chirurgii urazowo-ortopedycznej – 316. Mniej przyjętych pacjentów w najbliższych latach ma zostać również na chirurgii dziecięcej. Z kolei więcej chorych pojawi się na kardiologii i okulistyce – w każdym przypadku wzrost o 25 procent.

Red.

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ