W szpitalach na Mazowszu obowiązuje podwyższony nadzór epidemiologiczny. W kilkunastu placówkach wykryto ogniska bakterii New Delhi, która wywołuje m.in. zapalenie płuc i sepsę. Warszawski sanepid monitoruje sytuację i twierdzi, że część ognisk została już ugaszona. Jednak eksperci uważają, że wciąż należy zachować szczególne środki ostrożności.

Superbakteria New Delhi została wykryta w listopadzie 2015 r. W szpitalach wdrożono wówczas nadzór epidemiologiczny. Na początku 2016 r. nastąpił jednak jeszcze większy wzrost ognisk epidemiologicznych.

Obecnie rejestruje się zarówno przypadki bezobjawowej kolonizacji, jak i objawowych zakażeń. Do końca kwietnia 2016 r. potwierdzono 19 przypadków wystąpienia szczepów bakterii New Delhi. Większość z nich została już ugaszona. Pozostały dwa w Warszawie oraz jedno poza stolicą. W tym czasie do szpitali zlokalizowanych na terenie województwa mazowieckiego trafiło ponad milion osób. Jednak nie stwierdzono żadnych zgonów, które mogłyby być wywołane przez szczepy bakterii.

TW (źródło: naszemiasto.pl)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ