10 mln ludzi rocznie, czyli jedna osoba na trzy sekundy, może umrzeć do 2050 r. z powodu odporności na antybiotyki. Firmy farmaceutyczne powinny płacić specjalny podatek, jeśli nie będą prowadziły badań nad powstaniem nowych antybiotyków przeciwko infekcjom – stwierdza raport zlecony przez brytyjski rząd.

Firmy, które nie będą poświęcały środków na opracowanie antybiotyków, powinny uiścić opłatę w wysokości 0,25 proc. wartości rocznej sprzedaży. Pozyskane w ten sposób pieniądze kierowane byłyby do zbiorczego funduszu wspierającego branżowych konkurentów, którzy inwestują w rozwój nowych leków.

Firmy farmaceutyczne, które są przygotowane do przeprowadzenia skomplikowanego, kosztownego procesu stworzenia nowych antybiotyków, powinny natomiast być zwolnione z części kosztów.

Raport alarmuje, że niedoskonałości rynku farmaceutycznego doprowadziły do niedoboru nowych antybiotyków. Dokument zaleca, aby kwota przekazywana innowacyjnym firmom wynosiła 1,3 mld dol. Wśród innych pomysłów znalazły się m. in. podatek od antybiotyków oraz specjalne narzędzia, które innowacyjność promowałyby w łańcuchu pozwoleń, o które firmy muszą się ubiegać.

Raport szacuje, że w ciągu najbliższych 10 lat na walkę z uodparnianiem się bakterii na leki należy przeznaczyć 40 mld dol. Firmy farmaceutyczne powinny wziąć na siebie finansowy ciężar walki z drobnoustrojami.

TW

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ