Wyniki finansowe globalnych gigantów, jak Apple, Microsoft, Twitter, rozczarowały inwestorów swoimi wynikami za pierwszy kwartał tego roku. Nieco lepiej zaprezentowały się na tym tle koncerny farmaceutyczne Bayer i Merck.

Zysk niemieckiego koncernu farmaceutycznego Bayer okazał się w pierwszym kwartale lepszy od prognoz. Zysk EBITDA (przed potrąceniem podatków i amortyzacji) wzrósł w pierwszym kwartale o 16 proc. i wyniósł 3,4 mld euro, podczas gdy rynek spodziewał się 3,1 mld euro. Sprzedaż spółki w pierwszym kwartale wyniosła 11,9 mld euro, ale analitycy spodziewali się lepszego wyniku: 12,1 mld euro. Bayer potwierdził swoje prognozy na 2016 r. – oczekuje jednocyfrowego wzrostu sprzedaży, ale liczy na to, że w całym roku może ona przekroczyć 47 mld euro.

Zysk na akcje spółki farmaceutycznej Merck w pierwszym kwartale okazał się lepszy od oczekiwań i wyniósł 89 centów na akcję wobec zakładanych przez rynek 85 centów na akcję. Dobry wynik kwartalny Merck zawdzięcza miedzy innymi dobrym wynikom sprzedaży.

Bayer AG założony został w 1863 r. przez Friedricha Bayera i Johanna Friedricha Weskotta. Początkowo siedzibą przedsiębiorstwa było Barmen (obecnie Wuppertal), a od 1912 r. jest to Leverkusen, położone na północ od Kolonii. Od 1957 r. produkty światowego koncernu są obecne na polskim rynku. W 1991 r. powstało w Polsce samodzielne przedstawicielstwo pod nazwą „Bayer AG, Oddział w Polsce”, przekształcone następnie w spółkę „Bayer Spółka z o.o.”, która rozpoczęła działalność w 1994 r.

Grupa Merck jest jednym z liderów w zakresie produkcji innowacyjnych produktów w dziedzinie ochrony zdrowia, nauk biologicznych oraz materiałów o wysokich parametrach technologicznych. Ok. 50 tys. specjalistów firmy rozwija terapie biofarmaceutyczne nakierowane na leczenie raka oraz stwardnienia rozsianego. W 2014 r. Merck osiągnął sprzedaż na poziomie 11,3 mld euro w 66 krajach.

TW

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ