Na świecie co druga aplikacja zdrowotna na telefon finansowana jest przez firmy farmaceutyczne. Działa ich już co najmniej kilkadziesiąt tysięcy. Mają one wspierać pacjentów w procesie leczenia oraz monitorować prawidłowy stan zdrowia.

Ponad dwie trzecie wszystkich aplikacji farmaceutycznych związanych jest z prowadzeniem aktywnego i zdrowego stylu życia, a co czwarta dotyczy terapii przewlekłej choroby lub schorzenia – wynika z raportu IMS Institute for Healthcare Informatics.

Własne aplikacje, powiązane albo bezpośrednio z lekami albo z terapią danego schorzenia, mają zarówno globalni liderzy rynku, jak AstraZeneca, Bayer, GlaxoSmithKline, Johnson & Johnson, Merck, Novartis, Pfizer, Roche czy Sanofi-Aventis, jak i polscy producenci farmaceutyczni jak Aflofarm czy Polpharma.

Według danych firmy analitycznej Statista w ubiegłym roku wśród 10 najpopularniejszych w Europie aplikacji farmaceutycznych na czołowych miejscach znalazły się te sygnowane przez duże koncerny. Są to przede wszystkim aplikacje dla diabetyków, cukrzyków, alergików oraz osób stale przyjmujących określone leki.

Sanofi-Aventis jako pierwsza stworzyła kilka lat temu aplikację GoMeals, z myślą o osobach chorych na cukrzycę. Określa ona wartości odżywcze spożywanych posiłków, a także zlicza i monitoruje dzienne dawki dostarczanych organizmowi produktów.

Bayer ma aplikacją dla alergików Clarityn’s UK pollen forecast, stworzoną na potrzeby brytyjskiego rynku. W Polsce analogiczna aplikacja działa pod nazwą Prognoza pylenia. Wprost powiązana jest ona z lekiem antyalergicznym Clarityn (w Polsce Claritine). Prezentuje prognozę pogody i pylenia na danym obszarze, alarmuje o wysokim poziomie danych pyłków oraz zawiera porady, jak radzić sobie z alergiami.

Na niemiecki rynku popularna aplikacja Pill Reminder – Denk an mich firmy Sanofi-Aventis, kontrolująca przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych. Oprócz funkcji przypominania o przyjęciu tabletki czy rozpoczęcia nowego opakowania, aplikacja służy do monitorowania prawidłowego przebiegu cyklu menstruacyjnego.

W Polsce z kolei Aflofarm wprowadził aplikację Desmoxan ułatwiającą rzucenie palenia, a Polpharma aplikację Odetchnij spokojnie, dla osób cierpiących na astmę i alergie.

Oprac. TW

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ