Międzynarodowy koncern biotechnologiczny Monsanto odrzucił złożoną ofertę przejęcia go przez niemiecki koncern Bayer za 62 mld USD. Uważa, że gigant chemiczny i farmaceutyczny daje za mało.

Rada Dyrektorów Monsanto uznała ofertę Bayer AG za niekompletną i finansowo nieodpowiednią, ale pozostaje otwarta na kontynuowanie dyskusji, by określić, czy transakcja zgodna z interesem akcjonariuszy – głosi komunikat koncernu z centralą w Saint Louis w stanie Missouri, w USA.

Podkreśla się, że aktualna propozycja znacząco nie doszacowuje wartości Monsanto i nie daje gwarancji ciągłości finansowania działalności koncernu, który produkuje m.in. herbicydy oraz zmodyfikowany genetycznie materiał siewny.

Gdyby transakcja doszła do skutku, Bayer stałby się największym na świecie producentem pestycydów.

Koncern Monsanto krytykowany jest za swoje zmodyfikowane genetycznie produkty. Kontrowersje wywołuje preparat glifosat stosowany w herbicydzie Roundup, który jest głównym produktem Monsanto. W Unii Europejskiej trwa obecnie dyskusja nad przedłużeniem autoryzacji wykorzystania tego herbicydu. Podejrzewa się, że ma on właściwości rakotwórcze. Przeciwny herbicydowi jest m.in. rząd Francji.

Bayer AG założony został w 1863 r. przez Friedricha Bayera i Johanna Friedricha Weskotta. Początkowo siedzibą przedsiębiorstwa było Barmen (obecnie Wuppertal), a od 1912 r. jest to Leverkusen, położone na północ od Kolonii. Od 1957 r. produkty światowego koncernu są obecne na polskim rynku. W 1991 r. powstało w Polsce samodzielne przedstawicielstwo pod nazwą „Bayer AG, Oddział w Polsce”, przekształcone następnie w spółkę „Bayer Spółka z o.o.”, która rozpoczęła działalność w 1994 r.

TW

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ