Cyberprzestępcy zaatakowali szpitalne komputery przy pomocy oprogramowania ransomware, używanego w przestępczości internetowej. Utrudniło to pracę Heart Hospital w stanie Kansas, gdyż wśród zaszyfrowanych plików znalazło się wiele istotnych danych.

Dyrektor szpitala nie mógł czekać, aż informatycy rozwiążą problem, więc zdecydował się zapłacić część kwoty, licząc na to, że cyberprzestępcy nie będą już domagać się więcej i w zamian odblokują pliki. Hakerzy jednak odmówili, więc po kolejnym żądaniu haraczu, szpital zdecydował się zerwać negocjacje i wdrożyć plan awaryjny, korzystając z kopii zapasowych. Przedstawiciel placówki zapewnił media, że dane pacjentów nie były narażone, podobnie jak planowane zabiegi.

Na szczęście specjaliści coraz aktywniej uczestniczą w zwalczaniu ataków hakerskich, a pomagają im w tym autorzy oprogramowania szyfrującego. Kilka dni temu twórcy jednego z najbardziej znanych tego typu rozwiązań, jakim jest TeslaCrypt, udostępnili publicznie klucze pozwalające odblokować zaszyfrowane nim pliki.

TW

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ