Pielęgniarki z całej Polski zarzuciły internet swoimi paskami wypłat. Dyrekcja Centrum Zdrowia Dziecka, gdzie trwa strajk pielęgniarek, opowiada o średnich pensjach w tej placówce sięgających 4900 zł. Tyle że aż 100 pielęgniarek w CZD zarabia mniej niż 3500 zł brutto. Do ręki dostaje więc ponad 1200 złotych mniej.

Zaledwie kilkadziesiąt sióstr zarabia powyżej 7000 zł brutto. Rzeczywiście, na tle zarobków pielęgniarek w Polsce to całkiem dużo. Dlatego siostry z całej Polski zarzuciły internet swoimi paskami wypłat.

Oto przykłady wypowiedzi:

Po 5 latach studiów dziennych, dojazdach, nauce i wyrzeczeniach wakacyjnych ze względu na ogromną ilość praktyk, podejmując pracę w zawodzie otrzymujemy 1948 zł.

Albo:

Jestem pielęgniarką z 10 letnim stażem pracy. Obecnie pracuję na oddziale onkologicznym z chemioterapią. Ukończone liceum pielęgniarskie oraz studia wyższe (magister pielęgniarstwa).

Płaca zasadnicza 2250 zł brutto plus dodatki uznaniowe i funkcyjne, które zawsze mogą zostać zabrane.

W wielu miejscach w Polsce pielęgniarki obawiają się, że budżecie może zabraknąć pieniędzy na obiecane podwyżki. Zdaniem Longiny Kaczmarskiej z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych decydujący będzie wrzesień. Wtedy, zgodnie z rozporządzeniem podpisanym przez poprzedniego ministra zdrowia, Mariana Zembalę, pielęgniarki mają dostać drugą transzę pieniędzy. – Mam nadzieję, że zostanie to zrealizowane, bo jeśli nie, wówczas rzeczywiście byłaby lawina protestów – ocenia Longina Kaczmarska.

Średnia wieku polskich pielęgniarek z roku na rok rośnie. Dziś to 50 lat. W ciągu najbliższych 7 lat co trzecia polska siostra przejdzie na emeryturę. A młode pielęgniarki do pracy w polskich szpitalach się nie garną, bo zagranicą mogą zarobić nawet trzy razy więcej.

Źródło: fakt.pl

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ