31 maja ustawa o zawodzie fizjoterapeuty zdefiniowała fizjoterapię jako niezależny zawód medyczny, dając możliwość przeprowadzania badań sprawności pacjenta i ustalania, jakiej terapii potrzebuje. Ten punkt budzi najwięcej sprzeciwu ze strony lekarzy.

Fizjoterapeuci to trzecia największa medyczna zawodowa grupa w Polsce. Liczy blisko 70 tys. osób. Po wejściu w życie nowych przepisów wszyscy na poziomie magistra będą mogli przeprowadzić badania sprawności pacjenta i określić dalszą terapię. Oznacza to, że pacjent będzie mógł udać się do fizjoterapeuty bez skierowania od lekarza.

Ma to spowodować, że pacjenci szybciej uzyskają potrzebną pomoc i skróci się czas oczekiwania na wizytę. Fizjoterapeuci podkreślają, że pacjent, który wymaga zaopatrzenia np. w kule czy protezy, nie będzie musiał już iść do ortopedy, aby ten zlecił mu zakup takiego sprzętu. Dzięki nowej ustawie zakup będzie mógł zlecić fizjoterapeuta z wyższym wykształceniem.

Takim uprawnieniom fizjoterapeutów sprzeciwiają się lekarze rehabilitacji oraz część parlamentarzystów. Twierdzą, że ustawa jest sprzeczna z polskim prawem i zagraża zdrowiu i życiu pacjenta.

TW

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ