Zapisanie w ustawie budżetowej odsetka PKB na ochronę zdrowia lub utworzenie państwowego funduszu celowego na jej opłacanie, przy zmianie finansowania służby zdrowia – to główne założenia polityki zdrowotnej Ministerstwa Zdrowia.

Odejdziemy od zasady powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby nie kasy chorych czy obecnie NFZ, tylko państwo i jego budżet były odpowiedzialne za finansowanie ochrony zdrowia w Polsce – powiedział minister Konstanty Radziwiłł.

Wskazuje też na konieczność ograniczenia wolnego rynku w służbie zdrowia i przywrócenia wartości samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej nie jako rozwiązania tymczasowego, tylko na stałe. Podkreślał, że publiczne pieniądze w ochronie zdrowia nie mogą być sposobem do osiągania fortun, a publiczna służba zdrowia wykonywana powinna być albo przez jednostki publiczne, albo non-profit.

– W Polsce sytuacja ma związek z nakładami i jedną z głównych trosk ministra zdrowia w Polsce jest to, żeby nie tylko reorganizować, zmieniać, poprawiać, ale oprócz tego zabiegać także o odpowiedni poziom publicznego finansowania służby zdrowia. Wobec tego prawdopodobnie wiele z tych zmian, o których mówiłem, po prostu nie będzie możliwe – skonkludował minister Radziwiłł.

Źródło: PAP

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ