Do 2020 r. globalne wydatki na leki antynowotworowe przekroczą poziom 150 mld USD, napędzanych głównie pojawianiem się nowych drogich terapii wspomagających system immunologiczny – prognozuje w najnowszym raporcie IMS Health Holdings.

Generuje to roczny wzrost w segmencie leków onkologicznych na poziomie od 7,5 do 10,5 proc. do 2020 r. ISM szacuje, że do 2018 r. dynamika wzrostu miała wynieść pomiędzy 6 a 8 proc.

W 2015 r. światowe wydatki na leki onkologiczne wzrosły o 11,5 proc. do kwoty ponad 107 mld USD. Jeszcze w 2011 r. nie były wyższe niż 90 mld USD. To w dużej mierze rezultat wprowadzenia na rynek w ostatnich pięciu latach około 70 nowych specyfików do walki z ponad 20 typami nowotworów.

Ponad połowa z nowych leków dostępna jest jedynie dla pacjentów w sześciu krajach, a jeszcze mniej jest refundowanych w ramach programów ubezpieczeń społecznych. Według IMS, na rynku jest 586 leków na raka produkowanych przez 511 firm, które znajdują na zaawansowanym etapie rozwoju i badań.

Prognozy są dość realistyczne, gdyż opierają się o katalogowe ceny leków. Warto jednak podkreślić, że nowe preparaty nie są ogólnodostępne dla pacjentów i większość państw ich nie finansuje w ramach refundacji w ramach programów ubezpieczeń społecznych.

TW

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ