Większości placówek medycznych w Polsce brakuje pieniędzy na bieżące funkcjonowanie – z powodu zadłużenia, które muszą spłacać, i opóźnień w płatnościach za usługi, finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

W resorcie zdrowia trwają prace nad nowymi rozwiązaniami, umożliwiającymi pozyskiwanie środków z publicznych pieniędzy na spłatę długów oraz inwestycje. Dzięki temu placówki medyczne m.in. nie wpadałyby w spiralę zadłużenia z powodu wysokich odsetek.

Docelowo ma powstałać wyspecjalizowana agencja, która będzie kierowała pomoc do szpitali. Pieniądze mają być przekazywane w formie preferencyjnych kredytów. Na razie dyskutowane jest kilka źródeł finansowania – począwszy od budżetu państwa, poprzez Unię Europejską czy Europejski Bank Inwestycyjny, po np. składki samych placówek medycznych.

Poza wsparciem dla tych, którzy popadli w długi, agencja będzie zajmowała się też finansowaniem inwestycji (np. budowy nowego skrzydła szpitala czy kupna nowoczesnego sprzętu). Pieniądze otrzymają tylko projekty, które zdobędą akceptację wojewody (luki do zapełnienia w opiece medycznej czy zasobach sprzętowych wskażą m.in. mapy potrzeb zdrowotnych).

Eksperci od restrukturyzacji oraz firmy obecnie finansujące działania szpitali zwracają jednak uwagę, że przyczyna problemu leży gdzie indziej niż w samych długach. Zadłużenie jest skutkiem m.in. niskiej rentowności z powodu niskiej wyceny procedur medycznych przez ministerstwo i często nieefektywnego zarządzania.

TW

Print Friendly, PDF & Email

1 KOMENTARZ

  1. i dlatego właśnie od lat z całą rodziną leczę się w enel med… nie chcę być zdany na łaskę lub niełaskę w szpitalu, miesięczny koszt nie jest duży, a głowa jest spokojna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ