W internetowych sklepach nie wolno sprzedawać produktów leczniczych dla zwierząt. Osoby łamiące zakaz ściga Inspekcja Weterynaryjna.

Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że produkty lecznicze bez recepty dla zwierząt powinno się sprzedawać tylko w stacjonarnych sklepach. Wysyłkowy handel nimi jest prawnie zabroniony. To precedensowe, pierwsze w tej sprawie orzeczenie. Kolejne sprawy czekają na wyrok.

Jak wyjaśnia Główny Lekarz Weterynarii, prawo farmaceutyczne przewiduje, że obrót detaliczny produktami leczniczymi weterynaryjnymi można prowadzić wyłącznie w ramach działalności zakładu leczniczego dla zwierząt. Natomiast w wypadku produktów leczniczych weterynaryjnych wydawanych bez przepisu lekarza (OTC) można też je sprzedawać poza lecznicami weterynaryjnymi, ale tylko po zgłoszeniu tego typu działalności wojewódzkiemu lekarzowi weterynarii.

WSA zauważył, że zakaz wysyłkowej sprzedaży weterynaryjnych produktów uzasadniony jest ochroną zdrowia zwierząt, a także zapewnieniem nadzoru lekarza weterynarii nad obrotem tego typu produktami.

W 2015 r. Główny Inspektorat Weterynarii w 133 przypadkach zwracał się do podmiotów oferujących sprzedaż wysyłkową leków weterynaryjnych, wzywając je do zaprzestania prowadzenia nielegalnej działalności.

Źródło:rp.pl

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ