Z opublikowanych map potrzeb zdrowotnych wynika, które placówki medyczne są najlepiej wyposażone i jak wybrać szpital o najniższej śmiertelności pooperacyjnej. Dokumenty mają uporządkować inwestycje w ochronie zdrowia.

Okazuje się, że najwięcej nowoczesnych urządzeń diagnostycznych w przeliczeniu na liczbę mieszkańców jest w województwie lubuskim. Przoduje m.in. pod względem liczby analizatorów biochemicznych (3,63 na 100 tys. mieszkańców wobec 2,55 średnio w kraju) i aparatów RTG z torem wizyjnym (6,47 wobec 3,7 w kraju). Z kolei województwo wielkopolskie wypada najsłabiej pod względem liczby gammakamer, rezonansów magnetycznych i nowoczesnych rentgenów, osiągając połowę średniej krajowej. Szef jednego ze szpitali klinicznych tłumaczy, że region ten od lat nie ma polityka, który by zawalczył o inwestycje zdrowotne na poziomie centralnym.

Pod względem wykorzystywanych w radioterapii akceleratorów jedynie województwo zachodniopomorskie ma ich tyle, by zaspokoić obecne i przyszłe potrzeby mieszkańców. W skali kraju w ciągu dekady liczba tych urządzeń powinna wzrosnąć ze 134 do 200 i MZ podaje konkretne ośrodki, które powinny się o nie wzbogacić, np. w Wieliszewie, Radomiu, Płocku, Kaliszu, Lesznie i Pile.

Gdy już dochodzi do leczenia, to pod względem zakażeń szpitalnych najbezpieczniej jest w województwie podlaskim (0,58 proc.), a najwięcej hospitalizacji z ich powodu w świętokrzyskim (1,49 proc.). Operacje z kolei najlepiej wykonywać w dużych ośrodkach. Z map wynika jednoznacznie, że placówki, które w 2014 r. wykonały największą liczbę świadczeń, mają też najniższe wskaźniki zgonów pooperacyjnych.

Red.

Print Friendly, PDF & Email

2 KOMENTARZE

  1. Ja osobiście uznaję tylko Enel Med. Dzięki Bogu mam blisko i nie zamierzam zmieniać, już za wiele mam lat żeby co pół roku zmieniać lekarzy. Ludzkie warunki i ludzkie ceny – drogie przychodnie bierzcie sobie to do serca i za przykład.

  2. Zgadzam się w 100% – z czystym sumieniem polecam enel-med. Mieszkam w Warszawie, jest tu mnóstwo placówek enel-medu, więc czas oczekiwania na wizyty jest bardzo krótki. Lekarze są mili i poświęcają pacjentom należytą uwagę, obsługa zawsze pomocna i co ważne estetyka miejsca na wysokim poziomie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ