Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) utworzyła nową grupę świadczeń gwarantowanych pod nazwą chirurgiczne leczenie otyłości, refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Według nowej taryfy, jeden zabieg chirurgii bariatrycznej został wyceniony na 210,46 pkt. Przy obecnej wartości jednego punktu – 52 zł, kwota refundacji jednej operacji bariatrycznej wyniesie: 10.943,92. Nową taryfę zatwierdzono obwieszczeniem Prezesa AOTMiT z 21 czerwca 2016 r. a opublikowano w Biuletynie Informacji Publicznej 29 czerwca 2016r. Oznacza to, że od 1 stycznia 2017 r. wejdzie w życie nowy system refundacji operacji bariatrycznych.

W Polsce zaledwie ponad 30 szpitali wykonuje operacje bariatryczne refundowane przez NFZ. Rocznie przeprowadza się ok. 2 tys. takich zabiegów. A według szacunkowych danych, w Polsce żyje ok. 500 tys. chorych na otyłość olbrzymią (BMI40+) i skrajnie olbrzymią (BMI50+) których uratuje już tylko chirurgia bariatryczna. – Mamy więc ogromną nadzieję, że jasny system refundacji zabiegów chirurgicznego leczenia otyłości skłoni inne szpitale do wprowadzenia takich procedur i nowi chirurdzy zechcą się specjalizować w bariatrii – mówi Magdalena Gajda, Społeczny Rzecznik Praw Osób Chorych na Otyłość..

Decyzja AOTMiT jest przełomowa dla środowiska chorych na otyłość. Ale Fundacja OD-WAGA wskazuje, że walka o polską chirurgię bariatryczną jeszcze się nie kończy. – Nowa taryfa refundacji zabiegów chirurgii bariatrycznej dotyczy chorych na otyłość z BMI 40+. Ale jest jeszcze ok. 1 mln chorych z BMI pomiędzy 35+ a 40+ oraz ciężkimi schorzeniami współwystępującymi. Między innymi z cukrzycą, do której leczenia z powodzeniem korzysta się z operacji typu gastric bypass. Przychylamy się także do opinii Rady ds. Taryfikacji, że konieczne jest również jak najszybsze utworzenie modelu skoordynowanej opieki i finansowania leczenia pacjentów z otyłością olbrzymią – wyjaśnia Magdalena Gajda.

Red. (źródło: gazetaprawna.pl)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ