Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej spowoduje, że prywatne placówki medyczne prawdopodobnie będą musiały pożegnać się z dotacjami unijnymi. Wszystko przez Instrument Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Służbie Zdrowia.

Spółka medyczna, planująca z pomocą dotacji unijnych zainwestować w nową placówkę, będzie musiała złożyć wniosek udowadniający zasadność inwestycji i dofinansowania. Trafi on do oddziału NFZ, marszałka i wojewody.

Resort zdrowia uważa, że nowe narzędzie pozwoli na racjonalizację inwestycji w medycynie, przekładając się na jakość systemu ochrony zdrowia. Wydawanie publicznych pieniędzy unijnych ma być też bardziej przejrzyste.

W perspektywie finansowej do 2020 r. do sektora medycznego ma popłynąć ok. 12 mld zł. Największe obawy prywatnego biznesu wywołują samorządy, które same są właścicielami szpitali.

– Jest prawie pewne, że pieniądze popłyną do sektora publicznego. Szkoda, że prywatny biznes tak się dzisiaj traktuje. Według naszych szacunków, 218 prywatnych szpitali zrzeszonych w naszej organizacji w ciągu ostatnich 20 lat wydało aż 7,5 mld zł. Jak widać, niewiele to znaczy — mówi Andrzej Sokołowski, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Niepublicznych.

Źródło: pb.pl

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ