EMC Instytut Medyczny podpisał umowę kupna siedmiu przychodni specjalistycznych należących do grupy Aktywne Centrum Zdrowia. 100 proc. akcji ich właściciela – spółki NZOZ Zawidawie ma zostać kupione za 15,9 mln zł minus wartość długu netto lecznic, który na koniec lipca wynosił 1,27 mln zł.

W zakupionych przez giełdową spółkę przychodniach we Wrocławiu, Oleśnicy, Bierutowie i Sycowie funkcjonuje ponad 50 poradni specjalistycznych, a z usług w ramach podstawowej opieki zdrowotnej korzysta ponad 36 tys. pacjentów. Zespół pracowników to ponad 300 osób, w tym ponad 170 lekarzy. Przychody przychodni wyniosły w 2015 r. przeszło 21,5 mln zł, z czego ponad 80 proc. pochodziło z kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Dzięki temu przejęciu Grupa EMC Szpitale staje się liderem we Wrocławiu pod względem liczby przychodni i liczby pacjentów, którymi opiekuje się w ramach podstawowej opieki zdrowotnej.

Jest to już kolejna akwizycja spółki w 2016 r. W kwietniu EMC Instytut Medyczny kupił prawie 71 proc. udziałów w firmie prowadzącej Szpital Powiatowy w Kwidzynie, który wcześniej był dzierżawiony przez EMC. Wartość transakcji wyniosła 6,5 mln zł.

Większościowym akcjonariuszem EMC jest fundusz Penta, który kontroluje 70,6 proc. głosów na walnym zgromadzeniu spółki. Pakiet zapewniający 28,3 proc. głosów ma też TFI PZU. Giełdowa spółka prowadzi już w całym kraju 10 szpitali i 19 przychodni. Blisko 90 proc. przychodów pochodzi z kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia. W portfelu Penty, w segmencie ochrony zdrowia, znajduje się natomiast działająca na Słowacji sieć przychodni (ProCare) oraz szpitali (Svet zdravia), a także funkcjonujące w Polsce i Czechach apteki Dr. Max.

Red.

 

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ