Wprowadzenie nowej odpłatności na poziomie 15 proc. oraz ułatwienie sprzedaży w Polsce farmaceutyków wyprodukowanych na rynki innych państw UE – to zmiany, które mają poprawić dostęp do leków.

Założenia nowelizacji ustawy refundacyjnej, która trafiła do konsultacji, to początek zmian w całym pakiecie ustaw regulujących rynek farmaceutyczny. Ministerstwo Zdrowia zapowiada też zmiany w ustawie Prawo farmaceutyczne, która reguluje funkcjonowanie rynku, począwszy od etapu wytwarzania i importu produktów leczniczych, poprzez dystrybucję hurtową, aż po obrót apteczny.

Z punktu widzenia pacjentów najważniejszą zmianą jest wprowadzenie nowej odpłatności w wysokości 15 proc. Obecnie istnieją cztery progi dopłat do leków refundowanych: pacjenci dostają je bezpłatnie, w formie ryczałtu, do którego dopłacają 3,20 zł, oraz odpłatność w wysokości 30 i 50 proc. ceny leku. Resort zdrowia chce dodać niższy 15-proc. poziom. Ma to zapobiec nielegalnemu wywozowi z Polski najdroższych leków refundowanych przez państwo, które trafiają za granicę.

Jednocześnie Ministerstwo Zdrowia chce ułatwić import równoległy leków, czyli sprzedaż w Polsce produktów leczniczych wyprodukowanych w innych państwach Unii Europejskiej. Dotychczas producenci zagraniczni, by móc sprzedać w polskich aptekach lek w opakowaniu z napisami w języku obcym, musieli zaproponować cenę o 25 proc. niższą, niż podobny za lek wytworzony na rynek polski. Teraz będą mogli zaproponować cenę niższą o 15 proc. W ten sposób pacjenci taniej kupią lek, zachęci to do sprzedaży w Polsce większej liczby opakowań i wywrze presję na firmy farmaceutyczne w kierunku obniżania cen leków – oceniają eksperci.

Zmianie ma ulec także proces negocjacji z firmami farmaceutycznymi, które starają się o wpisanie swoich produktów na listę refundacyjną. Resort zdrowia zmierza uprościć system rozliczeń za sprzedaż większej liczby zrefundowanych przez państwo opakowań leków, niż ustalono w trakcie rozmów negocjacyjnych.

Red. (źródło: rp.pl)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ