Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjrzał się polskim szpitalom. Po przeprowadzonej kontroli dokumentacji z lat 2013-2015 roku pracownicy ZUS stwierdzili, że aż w 86 szpitalach doszło do nieprawidłowości przy odprowadzaniu składek od umów zlecenie pracowników. Łącznie szpitale są winne ZUS ponad 132 mln zł.

Szpitale stosują system unikania płacenia składek na ubezpieczenia społeczne od nadgodzin pracowników. Po standardowym czasie pracy w ramach etatu niektórzy z pracowników nadal przebywali w szpitalu i wykonywali swoje obowiązki. Jednak wtedy formalnie nie byli zatrudnieni bezpośrednio przez szpital, ale przez firmę zewnętrzną, która ma podpisaną umowę ze szpitalem. Kierownictwo szpitala sądziło, że dzięki temu nie musi odprowadzać składek od drugiego wynagrodzenia.

Tymczasem okazuje się, że szpitale powinny odprowadzać składki również za osoby zatrudnione na umowę–zlecenie przez zewnętrzną firmę.

ZUS domaga się zapłaty zaległych kwot wraz z odsetkami. Oferuje jednak placówkom dogodne terminy, by nie pogrążyć ich finansowo. Jednocześnie przestrzega przed dalszym stosowaniem tego typu praktyk.

Red.

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ