IBM otworzył w Cambridge USA działające w skali globalnej biuro oddziału IBM Watson Health. Z biurem współpracują niezależne firmy i instytucje, zarówno w zakresie opracowywania nowych aplikacji na platformę Watson, jak też w dziedzinie wykorzystania usług oferowanych przy zastosowaniu superkomputera i opracowanego oprogramowania.

Wśród firm i instytucji, które nawiązały współpracę z Intelem, znajdują się: Boston Children’s Hospital, Columbia University, ICON plc (firma prowadząca badania medyczne), Sage Bionetworks i Teva Pharmaceuticals (producent leków). Dołączą one do już współpracujących z Intelem organizacji CVS Health, Medtronic i Yale University.

Columbia University Medical Center (w tym oddział Pathology & Cell Biology and Systems Biology) współpracuje z IBM przy testowaniu możliwości systemu Watson w zakresie analizowania danych DNA i wykorzystywania ich do tworzenia spersonalizowanych programów leczenia pacjentów. Natomiast firmy Sage i Teva zadeklarowały, że usługa Watson Health Cloud będzie podstawową platformą wykorzystywaną do opracowywania przez te firmy nowych leków.

Usługa IBM Watson Health Cloud for Life Sciences Compliance została opracowana głównie z myślą o firmach farmaceutycznych wykorzystujących biotechnologie, które muszą dbać o to, aby wykorzystywana infrastruktura i aplikacje spełniały wymagania stawiane przez regulacje GxP (Farmaceutyczne Centrum Dobrych Praktyk) dotyczące zasad dostępu, przechowywania i wymiany informacji wrażliwych.

Rozwiązanie IBM Watson Care Manager zostało stworzone także w celu ulepszenia poziomu opieki zdrowotnej indywidualnych pacjentów. Ułatwia lekarzom tworzenie spersonalizowanych programów leczenia przy wykorzystaniu możliwości takich usług i aplikacji, jak Watson Health, Apple ResearchKit i Apple HealthKit.

Superkomputer Watson był już wcześniej wykorzystywany do obsługi aplikacji medycznych. I tak np. jedna z grup, biorących udział w zorganizowanym w ubiegłym roku konkursie IBM Watson Mobile Developer Challenge, zaprezentowała aplikację GenieMD. Wykorzystuje ona zdolności superkomputera do zdalnego diagnozowania stanu zdrowia ludzi. GenieMD zadaje pacjentowi zestaw pytań, a po otrzymaniu odpowiedzi, analizuje je i stawia diagnozę, co dolega danemu pacjentowi.

Red.

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ