Biotechnologiczna Selvita w I połowie 2016 r. wykazała 3,7 mln zł straty netto, w stosunku do 3,3 mln zł zysku w analogicznym okresie roku poprzedniego. Przychody komercyjne wzrosły o 31 proc., do 22,7 mln zł. Głównym motorem wzrostu spółki był segment usług, którego przychody sięgnęły 14,9 mln zł, co oznacza 69 proc. wzrost w ujęciu rocznym.

Wyniki te są głównie efektem inwestycji w utworzone w ostatnim okresie biura zagraniczne w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Spółka kontynuuje dynamiczny rozwój w segmencie innowacyjnym. Portfel zamówień na 2016 r. jest o 25 proc. wyższy niż w analogicznym okresie 2015 r. i wynosi 55,9 mln zł. We flagowym projekcie firmy SEL24 miał miejsce istotny przełom związany z wydaną w sierpniu pozytywną decyzją amerykańskiego regulatora – FDA (Amerykańska Agencja Żywności i Leków), w sprawie rozpoczęcie badań klinicznych z udziałem pacjentów cierpiących na ostrą białaczkę szpikową

– To prawdopodobnie pierwszy w polskiej nauce przypadek, w którym stworzony od zera w polskich laboratoriach związek o działaniu przeciwnowotworowym trafił do badań klinicznych. Pozostało nam dokończenie formalności z ośrodkami, w których prowadzone będą badania. Spodziewamy się, że w IV kwartale podamy SEL24 pacjentom – mówi Krzysztof Brzózka, wiceprezes i dyrektor naukowy Selvity.

SEL24 przejawia potencjał terapeutyczny w leczeniu ostrej białaczki szpikowej, jak również innych nowotworów hematologicznych, jak: chłoniaki nieziarnicze, ziarnica złośliwa oraz szpiczak mnogi. Jednym z priorytetów spółki jest obecnie podpisanie kontaktu partneringowego z globalną firmą, która sfinansuje kolejne etapy badań nad lekiem. – W kontekście potencjalnego partneringu uważamy, że wartość projektu istotnie wzrosła. Firmy, z którymi prowadzimy od jakiegoś czasu rozmowy, doskonale wiedziały, na jakim etapie badań jesteśmy. W tym momencie myślimy, że negocjacje wejdą na nowy poziom – podkreśla Krzysztof Brzózka.

Pod koniec lipca Selvita utworzyła też wspólnie z Epidarex Capital – wiodącym branżowym funduszem typu venture capital, którego strategicznym udziałowcem jest koncern farmaceutyczny Eli Lilly – nową spółkę biotechnologiczną Nodthera Limited, która skupi się na odkrywaniu i rozwoju innowacyjnych inhibitorów inflamasomu NLRP3. Związek wykazuje potencjał w leczeniu takich schorzeń, jak cukrzyca typu 2, dna moczanowa, reumatoidalne zapalenie stawów, choroba Alzheimera, czy choroby nowotworowe.

Selvita jest polską firmą biotechnologiczną działającą w obszarze odkrywania i rozwoju leków stosowanych w leczeniu chorób nowotworowych, chorób ośrodkowego układu nerwowego i chorób autoimmunologicznych. Zajmuje się również świadczeniem usług badawczo-rozwojowych i budową rozwiązań informatycznych wspierających projekty innowacyjne. Od 2011 r. Selvita była notowana na rynku NewConnect, zaś w grudniu 2014 r. przeniosła notowania na rynek główny GPW.

Red. (źródło: Selvita, parkiet.com)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ