Raz na zawsze kończymy z tym, że pacjent senior odchodzi z apteki, nie wykupując leków, bo go nie stać – stwierdził minister zdrowia, Konstanty Radziwiłł. Zapewnił, że lista bezpłatnych leków dla seniorów będzie rozszerzana.

Jak zwrócił uwagę, program jest maksymalnie uproszczony i każdy od dnia swoich 75. urodzin ma prawo do bezpłatnych leków umieszczonych na wykazie ogłoszonym przez ministra zdrowia. Obecnie znajduje się na nim 1129 preparatów (68 substancji czynnych).

Minister zdrowia podkreślił, że ponadto wiele leków stosowanych przez osoby starsze z chorobami przewlekłymi jest dostępna na ryczałt (za 3,20 zł) i „praktycznie rzecz biorąc przytłaczająca większość pacjentów będzie mogła być leczona bezpłatnie lub prawie bezpłatnie”.

Na liście znalazły się głównie te leki refundowane, do których obecnie pacjenci dopłacają 30 proc. lub 50 proc. (a więc nie te na ryczałt 3,20 zł). – Chodzi o to, aby przynosić ulgę tym, dla których ta wyższa dopłata może być rzeczywiście kilkudziesięcio- albo w niektórych przypadkach kilkusetzłotowa i mogłaby być oczywistą barierą dostępu – mówi Konstanty Radziwiłł.

Resort starał się umieszczać na liście kilka leków zawierających tę samą substancję, by pacjenci nie musieli zmieniać leku na najtańszy, ale by mieli zapewniony bezpłatnie ten lek, który dotychczas zażywali. – To jest bardzo ważne, że ktoś kto pamięta wygląd opakowania, charakter tabletki, nie będzie musiał z powodu tego projektu prosić lekarza o zmianę leku na inny – wyjaśnia Radziwił.

Seniorzy powinni pamiętać, że nie zawsze lek, który znajduje się na wykazie ministra, mogą otrzymać bezpłatnie – uprawnienie to przysługuje im pod warunkiem, że został on przepisany we wskazaniu objętym refundacją.

Red. (źródło: PAP)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ