Firma KPMG International opracowała raport „The Changing Landscape of Disruptive Technologies. Innovation Convergence Unlocks New Paradigms”, na podstawie badania przeprowadzonego na przełomie sierpnia i września 2015 r. metodą wywiadów internetowych na próbie 832 liderów technologii z 17 krajów, w tym z krajów europejskich.

W perspektywie najbliższych trzech lat dominującym trendem technologicznym na całym świecie będzie wykorzystanie chmur obliczeniowych, w szczególności w połączeniu z platformami i aplikacjami mobilnymi. Systematycznie rośnie też rola „Internetu rzeczy” (Internet of Things), analizy danych (Big Data) i inżynierii biomedycznej wraz „cyfrowymi” rozwiązaniami zdrowotnymi. W Europie natomiast największe znaczenie ma rozwój druku 3D, w perspektywie wykorzystywany także w medycynie.

Na początku ub.r. FDA, amerykańska Agencja Żywności i Leków, wydała pozwolenie dla seryjnej produkcji tabletki wydrukowanej w technologii 3D. Wcześniej agencja zatwierdziła urządzenia medyczne związane z protetyką wykorzystujące tę technologię.

Rynek opieki zdrowotnej w Stanach Zjednoczonych przechodzi transformację, w której pacjenci chcą przejąć większą kontrolę nad decyzjami związanych z własnym zdrowiem. Istnieje wiele innowacyjnych rozwiązań biotechnologicznych, jak np. sekwencjonowanie DNA. Możliwości opracowywania informacji genetycznych dzięki chmurze obliczeniowej znacznie wzrosną.

Kolejne innowacyjne rozwiązania, w których będzie ona ona pomocna, to biosensory i trackery fitness, monitorujące na bieżąco stan organizmu. Znajdą one coraz powszechniejsze zastosowanie jako nowe sposoby na zdrowy styl życia.

Patrz raport

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ