Najwyższa Izba Kontroli przygotowuje kontrolę wdrażania zasad zdrowego żywienia w szkołach publicznych. Planuje rozpocząć ją jesienią w samorządach i szkołach pięciu województw.

– W placówkach oświatowych realizowane są programy „Owoce i warzywa w szkole” czy „Szklanka mleka”. Na programy te wydatkowano w ostatnim roku budżetowym ok. 250 mln złotych, skorzystało z nich od 11 do 14 tysięcy szkół – wylicza Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK.

Ponadto znaczna liczba dzieci korzysta z Programu Pomoc państwa w zakresie dożywiania, często także w formie posiłku w szkołach. Program ten, to także znacznie kwoty – ok. 900 mln zł rocznie.

Prezes NIK zapowiedział kontrolę wdrażania zasad zdrowego żywienia w szkołach publicznych, która rozpocznie się jesienią tego roku w samorządach i szkołach pięciu województw.

– Wstępne analizy pokazują, że wciąż mamy do czynienia z niedostatkiem działań edukacyjnych, niską świadomością i brakiem koordynacji pomiędzy poszczególnymi programami na terenie szkoły – zaznaczył Kwiatkowski.

Według badań Instytutu Żywności i Żywienia, ponad 20 proc. polskich dzieci i nastolatków zmaga się z nadwagą lub otyłością. Najwięcej w woj. mazowieckim i łódzkim. Polskie dzieci zaliczane są od kilku lat do najszybciej tyjących w Europie. Ponad 50 proc. dzieci i młodzieży w Polsce na co dzień żywi się nieprawidłowo. Je zbyt tłusto, zbyt słodko i zbyt słono. Nieregularnie spożywają posiłki, zbyt rzadko jedzą w ciągu dnia albo zastępują właściwe posiłki przekąskami.

Dr Danuta Gajewska, prezes Polskiego Towarzystwa Dietetyki, wskazuje na problem złej organizacji pracy szkoły. – W wielu szkołach gimnazjalnych nie zaplanowano przerwy śniadaniowej, więc jak dzieci maja zjeść śniadanie, skoro nie mają na to czasu – podkreśla prof. Gajewska.

Dlatego ważne jest ujednolicenie polityki dotyczącej cen posiłków oferowanych przez szkoły, dostosowanie wielkości posiłków do zróżnicowanych potrzeb dzieci i młodzieży, edukację pracowników zajmujących się ich planowaniem i przygotowywaniem oraz wypracowaniem standardów nadzoru nad działalnością stołówek szkolnych.

Red. (źródło: PAP)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ