Ministerstwo Zdrowia opublikowało nową listę leków zagrożonych brakiem dostępności. Znalazło się na niej 178 produktów – leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

W wykazie po raz kolejny znalazła się m.in. szczepionka Infranrix przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, polio i zakażeniom wywoływanym przez Haemophilus influenzae typu b.

Na liście widnieje też środek Bebilon Pepti 2 DHA stosowany w przypadku wystąpienia u dziecka alergii na białko pokarmowe, w tym białko mleka krowiego i białko soi.

Zagrożone brakiem dostępności są niektóre insuliny, m.in. Actrapid Penfill, Humalog, Insuman Basal, Lantus i Levemir, a także: zawiesiny do nebulizacji Pulmicort, aerozole inhalacyjne Berodual, przeciwpadaczkowy Vimpat oraz leki przeciwzakrzepowe Clexane i Fragmin.

W wykazie można znaleźć ponadto krople do oczu Combigan i roztwór do wstrzykiwań Neulasta stosowany u niektórych pacjentów leczonych chemioterapią cytotoksyczną z powodu choroby nowotworowej.

Zgodnie z tzw. ustawą antywywozową na liście umieszczane są leki, których brakuje w 5 proc. aptek w danym województwie. Preparaty te nie mogą być wywożone za granicę.

Red.

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ