Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zapowiedział podwyżki dla pracowników podmiotów leczniczych. Pierwsza transza zwiększonego wynagrodzenia powinna być zagwarantowana już w przyszłym roku.

Resort przygotował kilka zmian w projekcie o minimalnym wynagrodzeniu pracowników podmiotów leczniczych. Między nimi jest taka zmiana, że pierwsza transza zwiększonego wynagrodzenia powinna być zagwarantowana już w przyszłym roku, a nie w roku 2018.

– Jest możliwy do zrealizowania projekt bezpieczny. A przede wszystkim dobry dla pacjentów. Godne warunki zatrudniania dla pracowników to jest jedna sprawa, ale przede wszystkim chodzi zwiększanie bezpieczeństwa pacjentów – stwierdził Radziwiłł.

Zwrócił uwagę, że minister zdrowia nie jest pracodawcą, nie może ustalać wynagrodzeń. W ramach różnego regulacji państwowych ministerstwo postanowiło zabezpieczyć tych, którzy zarabiają „niegodnie mało” – wyjaśnił. Zapowiedział, że projekt ustawy o minimalnych wynagrodzeniach zostanie skierowany do konsultacji społecznych.

Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Lucyna Dargiewicz pozytywnie oceniła spotkanie z ministrem. – Na taką ustawę czekaliśmy od lat. Ale jako środowisko pielęgniarek i położnych mamy uwagi do współczynników. Nie zgadzamy się z nimi. Uważamy, że dobrze byłoby zająć się wartościowaniem stanowisk pracy – powiedziała.

Pozytywnie spotkanie oceniła również przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność” Maria Ochman. – To ruch w dobrą stronę. Podniesienie płacy minimalnej pomoże najniżej uposażonym pracownikom służby zdrowia. Oczywiście chcielibyśmy więcej, mamy jednak pewną świadomość, że oczekiwania zostały zbyt mocno rozbudzone – poinformowała.

Toczące się rozmowy są kolejnym w ostatnich dniach etapem spotkań ministra zdrowia z przedstawicielami pracowników medycznych. 27 września br. o płacach minimalnych i podwyższeniu finansowania ochrony zdrowia Radziwiłł rozmawiał z Porozumieniem Zawodów Medycznych, które zorganizowało manifestację pracowników ochrony zdrowia.

Red. (źródło: PAP)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ