Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie oraz firma Roche Polska podpisały umowę o utworzeniu Centrum Naukowo-Przemysłowego. To pierwszy w Polsce onkologiczny ośrodek badań klinicznych wczesnych faz, który otworzy drogę dla innowacji w polskiej medycynie, stwarzając nowe możliwości polskim badaczom – oceniają eksperci.

Centrum jest przykładem unikalnej w Polsce współpracy nauki z biznesem. Stworzenie nowego leku to czasochłonny i kosztowny proces, który zajmuje średnio 10-15 lat i pochłania nakłady rzędu 1-1,5 mld dol. Badania kliniczne odgrywają w tym procesie kluczową rolę, pochłaniając niemal 80 proc. nakładów i trwają średnio ok. 8 lat. Centrum Naukowo-Przemysłowe ma zlikwidować lukę w procesie tworzenia nowoczesnych leków w Polsce. Teraz badacze będą mogli przejść przez wszystkie etapy badań klinicznych nad nowym lekiem w kraju i tworzyć innowacje medyczne w Polsce.

Ośrodek będzie wspierać kształcenie wysoko wykwalifikowanych specjalistów wśród lekarzy, którym udział w badaniach pozwala tworzyć ekspertyzę na skalę światową oraz współtworzyć publikacje naukowe w renomowanych czasopismach.

– Rozpoczynamy erę innowacji w polskiej gospodarce. Zdolność przedsiębiorstw do wykorzystania w praktyce wyników prac badawczo-rozwojowych jest największą przewagą konkurencyjną globalnych gospodarek – podkreśla Tadeusz Kościński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju.

Red. (źródło: pulshr.pl)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ