Choroby pracowników wiążą się z kosztami dla pracodawcy. Gdyby osoby pracujące były objęte efektywną opieką zdrowotną, firmy mogłyby zaoszczędzić rocznie na każdej z nich ponad 600 zł. Przy 16 mln pracujących daje to łącznie ok. 10 mld zł oszczędności – wynika z raportu „Praca. Zdrowie. Ekonomia. Perspektywa 2011–2015”, przygotowanego przez Medicover.

Raport wskazuje, że problemy związane z ciążą stanowią pierwszy co do częstości występowania powód zwolnień lekarskich wystawianych w Medicover – 42 proc. Infekcje górnych dróg oddechowych powodują liczne, krótkotrwałe zwolnienia lekarskie – 25 proc. Problemy związane z układem ruchu (choroba zwyrodnieniowa, choroby stawów, bóle pleców) są jednym z istotniejszych problemów zdrowotnych i odpowiadają za 9 proc. zwolnień, urazy – za 7 proc.

Kluczowa kwestia to system opieki – czy szybko uzyskamy pomoc medyczną i jaka będzie jej jakość. Istotne jest, aby uchronić obywatela przed chorobą poprzez edukację, profilaktykę i promocję właściwego stylu życia. Kiedy już pojawiają się problemy ze zdrowiem, możemy właściwie zaplanować działania w zakresie szybkiej diagnostyki i właściwie postawionej diagnozy oraz skutecznego leczenia. Na wzrost efektywności terapii wpływ mają nowatorskie rozwiązania z obszaru ochrony zdrowia, jak np. telemedycyna.

Jakość opieki zdrowotnej przekłada się na długość życia osób chorujących przewlekle. Z raportu wynika, że pacjenci leczeni przez Medicover, chorujący na nadciśnienie tętnicze, dzięki lepszemu wyrównaniu ciśnienia zyskują łącznie 44 tys. lat życia. Gdyby w całej Polsce pacjenci z nadciśnieniem byli leczeni w tym modelu, uratowano by prawie 3,5 mln lat ludzkiego życia.

Oprac. TW

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ