W przypadku wykrycia stanu przedcukrzycowego są dwie możliwości zapobiegnięcia rozwojowi cukrzycy, które zalecają eksperci Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej. Najważniejsza jest zmiana stylu życia, polegająca na modyfikacji sposobu odżywiania się oraz na zwiększeniu wysiłku fizycznego do co najmniej 150 minut tygodniowo. W ten sposób można zmniejszyć masę ciała i obniżyć ryzyko zachorowania na cukrzycę o 53 proc.

U osób w stanie przedcukrzycowym można zapobiec cukrzycy również lekami, jak np. wytwarzana od 60 lat metformina – jeden z najlepiej przebadanych i najbezpieczniejszych leków przeciwcukrzycowych. Skuteczność takiej farmakoterapii jest jednak mniejsza i szansa uniknięcia choroby nie przekracza 33 proc. Poza tym leki powinny być uzupełnieniem zmiany diety i bardziej aktywnego tryby życia.

Dietetycy zwracają uwagę, że najwięcej kalorii dostarczamy organizmowi poprzez codzienne objadanie się między posiłkami. Z raportu „Polska w stanie przedcukrzycowym” wynika, że co druga osoba sięga po przekąski między posiłkami, a co trzecia osoba jada przed snem.

Są normy dotyczące obwodu w pasie. U kobiet nie powinien on przekraczać 80 cm, a u mężczyzn – 92 cm. Zbyt duży obwód pasa świadczy o otyłości brzusznej, która zwiększa ryzyko cukrzycy, nadciśnienia, zespołu metabolicznego oraz chorób sercowo-naczyniowych.

Red. (źródło: PAP)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ