Polski Bank Komórek Macierzystych rozwija aktywność na rynkach Szwecji i Wielkiej Brytanii. Jednocześnie firma zaprzestała współpracę z dotychczasowymi partnerami w Estonii, Macedonii i Mołdawii, ze względu na niesatysfakcjonujące przychody.

Jak informuje PBKM, finalizowane są zasady współpracy z partnerem z Wielkiej Brytanii, wspólnie z którym stworzona ma być ofertę bankowania komórek macierzystych z tkanek popłodowych dla polskich rodzin mieszkających na Wyspach, na których Polki rodzą co roku ponad 20 tys. dzieci.

Podobne działania firma podejmuje w Skandynawii. Skandynawskie społeczeństwa są bardzo zamożne. Ze względu na bardzo wysoki poziom publicznej opieki medycznej, mieszkańcy Szwecji, Danii czy Norwegii niechętnie ponoszą jednak dodatkowe koszty związane z ochroną zdrowia.

– Nawiązaliśmy współpracę ze szwedzkim partnerem i rozpoczęliśmy pilotażowy projekt. Pierwsze próbki trafiły już do warszawskiego laboratorium. Spodziewamy się wzrostu wolumenów w kolejnych okresach, choć należy oczywiście pamiętać, że w skali działalności całej grupy nie jest to duży rynek – mówi Jakub Baran, prezes PBKM.

Działalność grupy PBKM koncentruje się na pozyskiwaniu, przetwarzaniu (preparatyce) i przechowywaniu komórek macierzystych pochodzących z krwi pępowinowej i innych tkanek popłodowych na zlecenie osób fizycznych – rodziców spodziewających się dziecka (tzw. rodzinne bankowanie krwi pępowinowej lub bankowanie rodzinne). W skład grupy wchodzi 15 podmiotów, z których 8 prowadzi bank komórek i tkanek, 3 usługi diagnostyczne, 1 tzw. szpital jednego dnia i 1 działalność usługową na rzecz pozostałych spółek z grupy. Spółka zadebiutowała na rynku głównym GPW w kwietniu 2016 r.

Poza usługą bankowania, PBKM rozwija działalność wytwarzania produktów leczniczych terapii zaawansowanych (ATMP) wykorzystywanych do terapii eksperymentalnych. W czwartym kwartale tego roku zakończona zostanie rozbudowa laboratorium w Warszawie. Jego powierzchnia zwiększy się z 730 do 1390 mkw, dzięki czemu zdolność do wytwarzania produktów ATMP wzrośnie nawet czterokrotnie. W pierwszej połowie 2016 r. Spółka uruchomiła Instytut Terapii Komórkowych, w którym prowadzone są terapie eksperymentalne u pacjentów chorych na stwardnienie zanikowe boczne. PBKM rozważa rozszerzenie w przyszłości listy chorób neurologicznych, którymi będzie się zajmować ITK.

Red.

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ